Zeynep Başaran Bundur, BAGEP Ödülü’nün Sahibi Oldu

Türkiye’nin en parlak genç bilim insanlarına araştırmalarının gelecekteki potansiyel etkisi nedeniyle verilen BAGEP Ödülü’nün (Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödül Programı) bu yılki sahipleri arasında Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Yardımcı Doçent Zeynep Başaran Bundur da yer aldı. 

Bundur’un araştırma planı, inşaat malzemeleri olarak hafriyat toprağı ve endüstriyel atıkları kullanmak ve yapı malzemelerinin 3D baskısında kaynak verimliliğini artırmak için malzeme etkileşimlerinin anlaşılmasını sağlamaktır.

Bundur, projenin, dijital üretimde sürdürülebilir sistemlerin kullanımını önererek, yapı malzemelerinin gelecekteki gelişimi için temellerin oluşturulmasına yardımcı olacağını açıkladı ve “Atık malzemelerin kullanımı, sektöre kaynak açısından verimli ve döngüsel yapı malzemeleri sunacak. Ayrıca, dijital olarak etkinleştirilen bir 3D baskı sürecinin uygulanması, kalıp açısından atık üretimini azaltacak, aynı zamanda yerinde döküm üretim sırasında yeşil gaz emisyonlarını da azaltacaktır.” İfadelerini kullandı. 

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’ne lisans öğrencisi olarak kaydolduktan sonra, gönlünde yatan bölümün mühendislik olduğunu özellikle de tasarım tabanlı çözümlerde olduğunu fark eden Bundur, anadalını inşaat mühendisliğine çevirmiş ve 2009’dan beri çalışmaları, çimento bazlı malzemeler için yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesine odaklanmıştır. 2014 yılında, Türkiye’de mikrobiyoloji, malzeme bilimi ve inşaat mühendisliği alanlarında araştırmacı yetiştiren ilk çok disiplinli grup olan Sürdürülebilir ve Uyarlanmış Yapı Malzemeleri (SAM) araştırma grubunu başlatmıştır. Çalışmaları, betonun 3D baskısı, kendi kendini iyileştiren betonun geliştirilmesi ve çimento bazlı sistemler için biyolojik katkılar ve alternatif hammaddeler dahil olmak üzere sürdürülebilir beton üretim metodolojilerini içermektedir. 

Bundur, biyolojiye olan ilgisinin RC’de başladığını hatırlıyor: “Bay Lou Ungemach’ın ileri düzey biyoloji derslerinden gerçekten keyif aldım. Bizi alışılmışın dışında düşünmeye zorladı. RC’deki deneyimim, profesyonel ağ oluşturma ve araştırmamı bilimsel toplulukta sunma açısından sosyal becerilerimi de etkiledi.” diyor. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER