Z Kuşağı maaş yerine esnek çalışmayı tercih ediyor

Beklenti ve tercihleri bakımından diğer kuşaklardan farklı bir profil çizen Z Kuşağı’nda yer alan bireyler, içine doğdukları teknoloji paralelinde tüm hayat görüşlerini neredeyse teknolojiye göre oluşturuyorlar. Kariyer anlamında da farklı bir yaklaşıma sahip olan kuşağın üyeleri, maaş odaklı bir kariyer planı yerine esnek çalışma saatlerine sahip, teknolojik olanakların en üst seviyede sunulduğu iş yerlerini tercih ediyor. Günde 8 saatten fazla online olan ve Y Kuşağı’na göre mobil cihazlardan 2 kat daha fazla alıveriş yapan Z Kuşağı’nın en önem verdiği konuların başında ise hız geliyor. IBM tarafından yapılan bir araştırma, Z Kuşağı üyelerinin yüzde 62’sinin yüklenmesi çok yavaş olan bir uygulama veya web sitesini bir daha tercih etmediğini gösteriyor.

Z Kuşağı günde 8 saatten fazla online

Dell Teknolojileri tarafından yapılan bir araştırma ise Z Kuşağı üyelerinin yüzde 91’inin iş seçerken teknoloji odaklı düşündüğünü ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, kuşağın üyelerinin yüzde 80’i teknoloji ve otomasyonun daha sağlıklı bir çalışma ortamı yarattığına inanıyor. Çalışanlar modern teknoloji ekipmanlarıyla birlikte anında sohbet edebilecekleri mesajlaşma uygulamalarını tercih ederken gündelik hayatta kullandıkları teknoloji tabanlı araç ve uygulamaları iş süreçlerinde de kullanmayı talep ediyorlar.

Hubspot tarafından yapılan araştırma, Z Kuşağı üyelerinin yüzde 74’ünün boş zamanlarını online ortamda geçirdiğini gösteriyor. Günde 8 saatten fazla online olan ve katılımcıların yüzde 35’inin 2 saat ve üzerinde sosyal medya platformlarını kullandıklarını gösteren araştırmalar, Z Kuşağı tüketicilerinin mobil cihazlardan alışveriş yapma olasılıklarının Y Kuşağı’na göre 2 kat daha fazla olduğunu da ortaya koyuyor.

Hız, en önemli faktörler arasında

Hız da bu kuşağın üyelerinin en önem verdiği unsurlar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar, Z Kuşağı üyelerinin yüzde 62’sinin yüklenmesi çok yavaş olan bir uygulama veya web sitesini bir daha tercih etmediğini gösteriyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER