Yıldız Holding ile UN Women Kadın Girişimciliği İçin Güçlerini Birleştirdi

UN Women ve Yıldız Holding, Avrupa ve Orta Asya’da kadın girişimciliğini ve kapsayıcı tedarik zincirlerini desteklemek amacıyla güçlerini birleştirdi. Cinsiyete duyarlı yatırım ve satın almanın teşvik edilmesine yönelik yeni ortaklık çerçevesinde Yıldız Holding, kadın girişimcilere 4.000.000 doların üzerinde taahhütte bulunuyor. Bu önemli işbirliği, kadın liderliğindeki işletmeler için pazar fırsatları yaratmaya ve bölge ve ötesinde kadın girişimciliğini hızlandırmaya yardımcı olacak.

İş birliği kapsamında Yıldız Holding şirketleri, UN Women desteğiyle kadın girişimciliğini teşvik etmek için en iyi uygulamalara hız verecek. Ayrıca UN Women ve Yıldız Holding, Cinsiyete Duyarlı Tedarik ve Yatırım (GRPI) Programı’nın kapsamını hedef ülkelerde genişletmek için işbirliği yapacak. Yakın gelecekte Holding, UN Women ile aynı temelde başka operasyonel ve stratejik işbirliği girişimlerini de başlatacak.

Girişimcilikte Kadınlara  Fırsat Eşitliği

Kadınların Avrupa’daki girişimcilerin üçte birinden daha azını oluşturduğu düşünüldüğünde, Avrupa ve Orta Asya’da toplumsal cinsiyete duyarlı yatırım ve satın almanın ele alınması çok önemli. Ayrıca, Avrupalı ​​kadınlar arasında girişimcilik faaliyeti oranı yüzde 5,7’lik bir oran. Dünyanın geri kalanındaki ortalama yüzde 11’e kıyasla. Küresel olarak, Avrupa ve Orta Asya’da olduğu gibi, kadın girişimciler varlıklara, finansal hizmetlere, bilgi ve pazarlara erişimde sorun yaşıyor. Ayrıca, kadın girişimciler, erkek akranlarına göre yatırım sermayesinin yarısından daha azını almakta. Buna rağmen, toplanan her 1 dolarlık yatırım için, kadın girişimciler erkekler tarafından yönetilen girişimlere (0,31 dolar) göre iki kat (0,78 dolar) gelir elde ediyor ve onlara eşit fırsatlar sağlamak. 

Ortaklık, dünyanın her yerindeki kadın girişimciler için kolaylaştırıcı bir ekosistem yaratmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler tarafından toplanan ve UN Women’in ev sahipliği yaptığı çok paydaşlı bir ortaklık olan Kadın Girişimcilik Hızlandırıcısı (WEA) tarafından yönlendirilecek ve faaliyetlerini besleyecek. Yıldız Holding, kısa süre önce Kadın Girişimciliği Hızlandırıcı girişimine ortak olmuş ve Yıldız Holding Kadın Platformu çatısı altında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesi konularında küresel çapta girişimlerde bulunmayı hedefliyor.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve GODIVA Üst Yöneticisi Nurtaç Ziyal Afridi:  “Mevcut fırsatları daha da geliştirmek ve kadınlarla buluşturmak adına önemli bir kilometre taşı olarak gördüğümüz bu iş birliğimizin sadece Yıldız Holding için değil, tüm toplum ve dünya için olumlu sonuçlar üreteceğine inanıyoruz” dedi.

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir ise “Kadın girişimciliğini hızlandırmak ve dönüştürmek üzere başlattığımız ortaklık aracılığıyla kadınların liderlik ettiği ve kurduğu işletmelere birlikte sağlayacağımız destekten ötürü çok heyecanlıyız” ifadelerini kullandı. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER