Yerelde Eşitlik İçin Yol Gösterici Rehber Çıktı

Yerel düzeyde eşitlik politikalarının çerçevesini oluşturan “Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlama Rehberi”, Yanındayız Derneği’nin ‘Yerelde Eşitiz’ Projesi kapsamında yayınlandı.

Rehber, yerel yönetimlerin alacağı inisiyatiflerin neden gerekli olduğu, yerel yönetimlerin çalışmalarına yol gösterme, uygulama alanlarının çerçevesini çizme ve değerlendirme-izleme süreçleri hakkında bilgi veriyor. Belge, yerelde toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmeyi, eşitlikçi politikaları sürdürülebilir kılmayı ve kimseyi geride bırakmamayı amaçlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımını yerel yönetim anlayışına yerleştirmeyi amaçlıyor. Yanındayız Derneği’nin İsveç Başkonsolosluğu’nun destekleriyle Şubat 2022’de başlattığı ve 12 ay süren ‘Yerelde Eşitiz’ Projesi, yerel yönetim çalışanlarının ve erkek muhtarların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalıklarını artırmayı hedefliyor.

Rehberin ön sözünü kaleme alan Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, küresel bir sorun olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yıkıcı sonuçlarından en çok kadınların ve kız çocuklarının etkilendiğini vurguluyor. Projenin uygulama alanı olarak Beylikdüzü, Büyükçekmece, Kadıköy, Kartal ve Esenyurt belediyeleri belirlense de hazırlanan video, analiz raporu ve rehber el kitabı aracılığıyla yerel düzeyden başlayarak ülke genelinde yaygınlaştırıldığını belirten Nur Ger, “Dünyadan ve Türkiye’den Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın uygulandığı alanların da detaylı şekilde anlatıldığı bu rehberin yol gösterici olmasını umut ediyorum. “Yerelde Eşitiz!” Projemizin bir çıktısı olan “Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlama Rehberi”nin yerel yönetimlere hazırlık, uygulama, değerlendirme ve izleme süreçlerinde faydalı olmasını, yerel yönetimlerce kullanılmasını ve yaygınlaştırılmasını temenni ediyorum” dedi.

Ayşe Kaşıkırık ve Irmak Çil Arslan’ın kaleme aldığı Yerelde Eşitlik Eylem Planı (YEEP) Hazırlama Rehberi’nin sonuç bölümünde şöyle denildi: “Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalarla yönetilen kentler,  kadınların ve hak ihlallerine uğrayan tüm grupların kentsel yaşam kalitesini yükseltir, kentsel karar alma mekanizmalarına erişimini ve katılımını artırır. Yerel yönetimlerin başat aktörü olan belediyeler, cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalarla toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerelleşmesine ve kurumsallaşmasına katkı sunarlar. YEEP’ler, herkes için eşitlik ilkesinin hayata geçmesini sağlayacak eşsiz stratejik belgelerdir. Aynı zamanda eşit, özgür, kapsayıcı ve sürdürülebilir şehirlerin ve toplumların inşasında rehber dokümanlardır. YEEP, mevcut eşitsizliklerin ve çoklu ayrımcılıkların giderilmesinde, yoksulluğun ve yoksunluğun azaltılmasında, hak ihlallerinin sona erdirilmesinde, yerelde adaletin ve hakkaniyetin tesisinde kılavuz rehberdir. Sonuç olarak, cinsiyet eşitliğinin yerel ölçekte hayata geçmesinde YEEP kritik önem sahip bir yol haritasıdır. Bu rehber yerel eşitlik eylem planları hakkında farkındalığın artırılması, planların “katılımcı” olarak hazırlanmasının, uygulanmasının ve izlenmesinin teşvik edilmesi amacıyla kaleme alındı. Özetle, yerel eşitlik eylem planının her aşamasında “katılım” ve “kapsayıcılık” ilkeleri benimsenmeli, içselleştirilmeli ve uygulanmalıdır.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER