Yaşam savunucuları Akbelen’de buluştu

‘Akbelen Büyük Buluşması’ için ülkenin dört bir yanından yaşam savunucuları Akbelen’de buluştu. Direnişe destek verenler arasında ünlü isimler de yer aldı.

Muğla Akbelen’de Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nın kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı direniş sürüyor. Direnişin 16’ncı gününde ‘Akbelen Büyük Buluşması’ için ülkenin birçok ilinden yola çıkan yaşam savunucuları alana ulaştı. Oyuncular Mert Fırat, Kerem Fırtına, Levent Üzümcü ve sanatçı Tolga Çandar da eyleme destek verenler arasında yer aldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Tabip Odası ve çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de buluşmaya katıldı.

Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas-Ören karayolu üzerinde kurulan arama noktaları nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Kontrol noktalarında dört kez GBT yapılmasının ardından alana girişte yeniden yapılmak istenmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Buluşmada Siya Siyabend, Praksis ve Tolga Çandar sahne aldı. Tolga Çandar’ın çaldığı şarkılar eşliğinde İkizköylülerin zeybek oynadığı anlar ise gündem oldu.

‘Madene vermeyeceğiz burayı’

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık, şunları söyledi: “Burada büyük bir katliam var. Ama burada oluşunuzla Akbelen yeniden doğuyor. Burayı madene vermeyeceğiz. 4 senedir bağırıyoruz. Madene verecek toprağımız, bir tane dalımız yok. Bu uğurda dedik ki İkizköylü kadınlar olarak boynumuz kıldan ince. Ormanımız için öleceksek bu uğurda öleceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Akbelen için gelen yüreklere sağlık. Madene vermeyeceğiz burayı yine ağaçlandıracağız.”

İkizköylülerden Aytaç Yakar ise şöyle konuştu: “Biz burada mücadele ediyoruz. Biber gazı, cop, dayak yedik. Yine de direniyoruz, direneceğiz. Çamlarımızı vermeyeceğiz. Havamızı, suyumuzu beşli çetelere yedirmeyeceğiz. Bizim burada Limak’a yedirecek ekmeğimiz suyumuz yok. Biz vatanımıza sahip çıktık. Benim bir torunum her jandarma gördüğünde korkuyor. Karşımda düşman görüyorum. Onların anneleri babaları ‘Bugün Akbelen’de ne yaptın?’ diye sormuyor mu? ‘Anneleri copladık’ mı diyorlar. Her gün aramadan geçiriyorlar. Benim silahım belimde değil, ağzımda ve yüreğimde.”

3 kilometrelik insan zinciri

Buluşmada Akbelen’de kesilen ağaçlar başta olmak üzere katledilen tüm ağaçlar için kefen bezine sarılı bir ağaç başında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Milas-Ören yolunda direniş alanına 3 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER