Yapay zekâ bir yere gitmeyecek ve bizi değiştirecek

Son dönemin dijital haberleri arasında kitleleri en çok heyecanlandıran gelişme AI yani Yapay Zekâ!

Adına ve konsepte aşina olsak da Openai tarafından geliştirilen konuşma dilini anlama ve cevaplama yeteneğine sahip ChatGPT’nin Kasım 2022’de genel kullanıma açılması ‘yapay zekâ’ ile belki de ilk defa resmi olarak tanıştık diyebiliriz. 

ChatGPT sizinle sohbet ediyor, sorularınıza cevap veriyor, isterseniz tavsiyelerde bulunuyor, hatta isterseniz size bir rejim listesi veya yazılım yaratıyor. Saatlerce süren sunum hazırlıklarını birkaç saniyede tamamlıyor. Anlayacağınız, ihtimaller hem sonsuz hem de heyecan verici… Diğer bir yandan da insan iş gücü ile yapay zekâ iş gücünün rekabetinin ayak seslerini duymaya başlıyoruz. 

Yapay zekânın iş dünyasına, özellikle kurumsal hayata yansımalarına biraz yakından bakalım.  Öncelikle akıllardaki ilk soru; yapay zekânın işini elinden alacağı profesyoneller hangileri olacak? Buna kesin bir cevap vermek şu an için imkânsız görünse de, bir yandan da görünen köy kılavuz istemiyor. Yaratıcılık ve yorum istemeyen, otomasyona dayalı işlerin yapay zekâ tarafından bir insandan çok daha hızlı ve hatasız gerçekleştirileceği açıkça görünüyor. Profesyonellerin işlerinin tanımlarını yenilemesi, etki alanlarını yaratıcılık ve farklılaşma üzerine kurgulamaları ilerleyen dönemlerde iyi bir tercih olacaktır. Bir yandan da her teknolojik yenilik, beraberinde yeni iş alanlarını ve kariyer alanlarını getirdiği için, şu an adını daha hiç duymadığımız yeni mesleklerin doğuşuna da şahit olabiliriz.

İnsan Kaynakları (İK) alanına baktığımızda, İK profesyonellerinin işini kolaylaştıracak gelişmelerin olacağı kesin. İşe alım süreçleri, performans değerlendirmeleri, aday karşılaştırmaları, kişilik envanteri raporlamaları konularında yapay zekâ odaklı çok daha hızlı ve net çalışan sistemler kurulabilir ve bunların verimli çalışması sağlanabilir. Yapay zekâ sayesinde özellikle raporlama ve analiz etme konusunda çok daha hızlı süreç yönetimleri yapılması da mümkün. 

Ancak ana konusu ‘insan’ olan İnsan Kaynakları alanının tüm süreçleri ile tamamen yapay zekâya emanet edilebileceği doğru değil. İşe alım ve performans değerlendirme süreçlerinde, kurumsal yapıya hâkim bir uzman gözü ve deneyimiyle yapılan değerlendirme o kişinin uzmanlığının bir parçasıdır. Bu yönüyle insan kaynakları alanının tamamıyla yapay zekâya indirgenmesi çok olası görülmüyor. İnsan kaynakları alanında yapay zekâ kullanımı denendiğinde karşımıza ilk çıkacak soru; yapay zekânın aksiyon alırken duygusal zekâ kısmında etkinlik sağlayabilip sağlayamayacağı olacaktır. 

Kurumsal bir sistem içerisinde insan ilişkilerini düzenlerken göz ardı edemeyeceğimiz en önemli faktörlerden biri de pek tabii ki duygusal zekâdır. Çalışanların dönemsel performans düşüklükleri veya geçici yaşadıkları uyum sorunları, ancak duygusal zekâyı da işin içerisine katarak çözümleyebileceğimiz sorunlardır. 

Yapay zekâ odaklı çözümlerin çoğu sektörde gelişme sağlayacağını şu an kolaylıkla tahmin edebiliyoruz. Ancak karşımıza çıkacak sorunlardan birinin de ‘insani’ bakış açısını yapay zekânın pratiğe dökeceği ‘performans odaklı’ bakış açısıyla çatıştığı noktalar olacağını öngörmek de mümkün. 

Örneğin; hamile bir çalışanın performans düşüklüğü veya yeni işe başlayan bir çalışanın uyum sürecindeki performans eksikliği katı bir yapay zekâ yorumlaması ile nasıl değerlendirilir? Böylesine insani faktörlerin işin içerisine katılmadığı bir İK stratejisinde liyakat ve sadakate dayalı bir kurum kültürü nasıl oluşturulabilir? 

Yapay zekâ bize çağ atlamayı vadediyor, bence de bu çok heyecan verici, sadece yapay zekânın ‘hizmet etmek’ için dizayn edildiğini unutmayalım ve unutturmayalım. Bu göz ardı edilirse, yapay zekâ sağlayacağı yarardan çok yeni problemlerin doğmasına sebep olabilir. 

Peki şu an ne durumdayız? Yapay zekâ ile tanışma ve onu keşfetme aşamasındayız. Bir yandan da hayatımıza yeni giren bu teknolojinin bazı sektörlerde bir gecede hayatımıza girip ‘yeni normal’ olmasına hazırlıklı olmalıyız. Yeniliklere ve değişime açık ve hazırlıklı olmamız gereken bir dönem yaşıyoruz. 

Sonuç olarak, akıllarda pek çok soru işareti mevcut!

Kendisinden beklenenleri tam olarak veremeyen ‘NFT’ ve ‘Metaverse’ kavramlarından sonra, bu senenin gündemi olacağa benzeyen yapay zekâ yani ‘AI’ bakalım bizi nasıl yeniliklerle tanıştıracak ve beklentileri karşılayacak mı?  

Yapay zekâ hangi sektörlerde ne boyutta bir değişim yaratacak ve hangi alandaki profesyonellerin hayatını değiştirecek? 

Yapay zekâ hayatımızı bireysel boyutta kolaylaştıracak mı, yoksa zorlaştıracak mı? 

Bu soruların cevapları konusunda pek çok tahmin olsa da, cevaplar herkes için değişiklik gösteriyor. Belki de tek doğru cevap şu; yapay zekâ artık hayatımızda, bir yere gitmeyecek ve bizi değiştirecek. Değişime açık olanlar için heyecan verici bir dönem başlıyor!

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER