Vücudun sıvı ihtiyacını mutlaka dengeleyin

Sıcaklık rekorlarının sık sık kırıldığı bir yaz yaşıyoruz. Uzmanlar, sıcaklıklar nedeniyle insanların vücutlarındaki su kaybını telafi etmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Medicana Sağlık Grubu İç Hastalıkları uzmanlarından Uzman Dr. Hayriye Belma Siber, yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte vücudun çok fazla sıvı kaybedebileceğini, bu durumun bulantı, baş dönmesi gibi belirtilere neden olacağını belirterek, “Düzenli ve yeterli su tüketiminin yanı sıra ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki ve meyve çaylarıyla da vücudun sıvı ihtiyacının mutlaka dengelenmesi gerekiyor” dedi.

Kadınlar günde en az 14 bardak su içmeli

Dünya Sağlık Örgütü özellikle kadınların günde en az 14 bardak su içmelerini önerdiğine dikkat çeken  Uzman Dr. Hayriye Belma Siber, “Az su içilmesi ciddi birçok hastalıktan kilo alımına kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabilir. Ayrıca bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçlarını kendileri göremeyecekleri için, aileler bu konuda dikkatli olması gerekir” diye konuştu. 

Dr. Siber, biyolojik bir çözücü olan suyun vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağladığını söyledi. Düzenli ve yeterli su tüketilmemesinin başta böbrekler olmak üzere kalp, karaciğer gibi organlarda hayati olumsuzluklara yol açabileceğini, vücut ısısında dengesizlikler, ciltte kuruluk, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa neden olabileceğini vurguladı. 

Hayati fonksiyonların sağlıklı devam edebilmesi için yeterli miktarda; günde 2-2,5 litre su tüketmenin vücudun su ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; meyve dilimleri, salatalık, elma, tarçın veya havuç, kereviz gibi sebzelerde suyu tatlandırabileceğini belirtti. Ayrıca çay, kahve gibi içeceklerin vücuttan su atımını artırdığı için suyun yerine konmaması gerektiğinin altını çizdi. Susama hissi yanında, idrar rengi de su dengemiz hakkında bilgi verdiğini söyleyen Uzm. Dr. Siber, “İdrar miktarı azalıp rengi koyulaştıkça su içilmeli, susama hissi beklenmemeli, uyanınca bir bardak, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, egzersiz yaparken, sıcakta çalışırken, uzun-hareketsiz yolculuklarda su tüketimi artırılmalıdır” dedi.

En önemli etkisi böbrekler üzerinde

Yeterli su tüketmemenin en önemli etkisinin böbrekler üzerinde görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Siber, vücutta oluşan üre, kreatin, ürik asit gibi zararlı maddelerin seyreltilip vücuttan atılabilmesi için su tüketiminin hayati önem taşıdığını belirtti. Ayrıca yeterli su miktarının olmaması idrar akımını yavaşlattığı için idrar yolu iltihapları ve böbrek taşları ilerleyen durumlarda ise böbrek yetmezlikleri oluşabildiğini söyledi. 

Kalp hastalıklarına karşı su kalkanı

Kalp hastalıklarının özellikle de kalp krizlerinin suyla yakından ilişkisi bulunduğunu belirten Medicana Çamlıca Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Siber, yapılan araştırmalarda; günlük su tüketimine dikkat edenlerle etmeyenler arasında kalp krizi bakımından belirgin bir fark olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Susuz kalan vücutta kanın koyulaştığı ve pıhtılaşma eğilimini artığının, buna bağlı olarak tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri görülebildiğini ifade etti. Ayrıca kalbin fonksiyonlarını yeterince yerine getirememesinin karaciğer ve akciğerde de olumsuz sonuçlar doğurabildiğinin altını çizdi. 

Bulaşıcı hastalıklara karşı su tüketimini önemseyin

Günlük olarak vücut, besin hijyeni bakımından da su hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Sadece elleri su ve sabunla temizlemek bile birçok bulaşıcı hastalığa karşı kalkan oluşturmaktadır. Su tüketiminin ve su kaynaklarının kısıtlı olduğu ülkelerde ishal, tifo, grip gibi birçok bulaşıcı görülmekte ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bunların yanı sıra yeterli su tüketilmemesi;

  • Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu
  • Baş ağrısı
  • Kabızlık
  • Saç dökülmesi ve kepeklenme
  • Emziren kadınlarda süt azlığı
  • Kas krampları gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER