Üreme hakkı, kadın ve insan hakkıdır

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kadınların kürtaj hakkını yasaklamasına tepki göstererek, “Üreme hakları, kadın haklarının ayrılmaz bir parçasıdır” açıklaması yaptı.

ABD’de Yüksek Mahkeme, kürtajı anayasal hak haline getiren 1973 yılına ait kararı iptal etti. Kararın iptali milyonlarca kadının yasal yollarla kürtaj yaptırma hakkını ellerinden alabilir. ABD’deki eyaletlerin yarısının kürtaja yeni sınırlamalar getirmesi ya da tümden yasaklamaya teşebbüs etmesi bekleniyor. Ülkede kürtaj hakkını savunanlar tepki eylemleri yaparken, yasağı savunan dindar ve muhafazakâr kesimler ise sevinç gösterileri düzenledi.

BM Kadın Birimi olarak da bilinen BM Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Kurumu, ABD’de alınan kürtaj kararına tepki gösterdi. Açıklamada, üreme hakkının kadın haklarının ayrılmaz bir parçası olduğu, bunun da uluslararası anlaşmalarla onaylandığı ve dünyanın farklı yerlerinde de yasalarla güvence altına alındığı vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi: “Kadınların insan haklarını kullanabilmeleri ve temel kararları alabilmeleri için, çocuklarının sayısına ve doğum aralığına özgürce ve sorumlu bir şekilde karar verebilmeleri ve bilgi, eğitim ve hizmetlere erişebilmeleri gerekmektedir.

Kürtaja güvenli ve yasal erişim kısıtlandığında, kadınlar, özellikle azınlık kadınları da dahil olmak üzere yoksulluk veya marjinalleşmeden etkilenen kadınlar için, çoğu zaman zarar verici veya feci sonuçlarla daha az güvenli yöntemlere başvurmak zorunda kalıyor.

Kadınların kendi bedenlerine ne olduğunu kontrol etme yeteneği, ister ailenin bir üyesi, ister iş gücü veya hükümet olarak olsun, toplumda oynayabilecekleri rollerle de ilişkilidir.

BM Kadınları, kadın ve kız çocuklarının haklarının dünya çapında tam olarak gözetilmesini ve kullanılmasının sağlanması konusundaki kararlılığımızı sürdürüyor ve evrensel hakların evrensel olarak kullanılmasına yönelik hızlı ilerlemeyi desteklemek için her yerde ortaklarımızla kanıta dayalı katılımın devam etmesini dört gözle bekliyoruz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER