Un Women Türkiye’de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama Ve Bütçeleme Projesi Semineri

UN Women, “Türkiye’de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi” kapsamında takip semineri düzenledi.

UN Women’ın önderliğinde düzenlenen takip seminerinde, proje kapsamında gerçekleştirilen “Derinlemesine Eğitim Programları”na katılan kamu görevlileri tekrar bir araya geldi. Seminerde Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme uygulamalarındaki deneyimler ile kurumların bütçe programlarında ve göstergelerindeki gelişmeler paylaşıldı.

Koordinatör kurumlardan 47, icracı bakanlıklardan 77 kamu görevlisinin katılımıyla Derinlemesine Eğitim Programları, 2022 yılında gerçekleştirilmişti. Programın, icracı kurumlardan katılan kamu görevlileri ile gerçekleştirilen Takip Seminerinde, kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin uygulanması süreci değerlendirildi. Seminer öncesi dağıtılan anketler ve seminerde katılımcılardan elde edilen geri dönüşler çerçevesinde, kurumlarda kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçelemenin uygulanmasında önemli gelişmeler kaydedildiği,  eğitimlerin olumlu etkilerinin olduğu gözlemlendi.

Seminerde düzenlenen panelde proje faydalanıcısı olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile eş faydalanıcı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı uzmanları Planlama ve Bütçeleme Sisteminde Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme Giriş Noktaları hakkında deneyim ve önerilerini paylaştı.

Türkiye’de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün faydalanıcı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın eş faydalanıcı kurum olduğu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından finanse edilen proje, UN Women tarafından 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren yürütülüyor. Projeyle kadınların ve erkeklerin farklı öncelik ve ihtiyaçları gözetilerek yapılan Planlama ve Bütçelemenin sistematik ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor. UN Women şimdiye kadar 17 Bakanlıktan 500’den fazla kamu görevlisine eğitimler aracılığıyla ulaşan projeyle, yerel ve ulusal düzeyde kamu kurumlarıyla iş birliği içinde kadın erkek eşitliğinin ana akımlaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER