Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kadın Komutan

İtalyan astronot Samatha Cristoforetti, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yeni komutanı olarak seçildi. Cristoforetti, bu göreviyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nu komuta eden Avrupalı ilk kadın oldu. 

Bu görevde Cristoforetti’yi, ‘’Dünya’daki ekiplerle iletişimi sürdürmek ve acil bir durumda mürettebatın yanıtını koordine etmek’’ gibi sorumluluklar bekliyor. Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) göre ise Cristoforetti, yörüngedeki astronotların performansından ve sağlığından da sorumlu olacak.

Görevini Oleg Artemyev’den devralan Cristoforetti, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Frank de Winne, Alexander Gerst, Luca Parmitano ve Thomas Pesquet’ten sonra beşinci komutanı oldu. 

Cristoforetti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uzayda ve Dünya’da kazandığım deneyimden yararlanarak yörüngede çok yetenekli bir ekibe liderlik etmeyi dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı. 

1977 yılında Milano’da doğan Cristoforetti, makine mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan hemen sonra İtalyan Hava Kuvvetleri’ne pilot olarak katılmıştır.

Cristoforetti, 2009 yılında ise Avrupa Uzay Ajansı tarafından İtalya’nın ilk kadın astronotu olarak seçilmişti.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER