Uluslararası Kadın Çalışmaları Kongresi’ne Bursa Ev Sahipliği Yapacak

Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa, ‘Türk Dünyasında Kadın Olmak’ temalı Uluslararası Kadın Çalışmaları Kongresi’ne 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde ev sahipliği yapacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlediği Uluslararası Kadın Çalışmaları Kongre’sinde, farklı disiplinlerdeki kadın çalışmaları akademik perspektiften tartışılacak, kadın alanında hizmet üreten kurum, kuruluş ve STK’lar ile birlikte günün anlam ve önemi noktasında farkındalık oluşturulacak. Türk kadını için ülke genelinde önemli bir tarih olan, Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile seçme ve seçilme hakkı verilen 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde başlayacak. Kongre, ‘Türk Dünyasında Kadın Olmak’ temasıyla düzenlenecek. 

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Azerbaycan Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Ganire Paşayeva ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Görgün Baran’ın katılımıyla yapılacak olan açılış töreninin ardından, Türk dünyasının birçok ülkelerinden gelen akademisyenler ‘Türk dünyasındaki kadın çalışmalarını’ anlatacak.

Kazak Ulusal Kadın Öğretmen Yetiştirme Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zhanar Rysbekova ‘Kadın Lider Kimliğinin Oluşumu’, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Folklor Enstitüsü’nden Doç. Dr. Sakine Qaybaliyeva ‘Azerbaycan Halk Biliminde Kadın’ ve Tebriz Hayame Nur Üniversitesi’nden Doç. Dr. Masoumeh Daei ‘İran Meşrutiyet Devriminde Kadınların Siyasi Toplumsal Katılımları’ konulu sunumlarıyla kongrede yer alacak.

Komrat Devlet Üniversitesi Gagauz Dili ve Tarihi Bölümü’nden Doç. Dr. Liubov Çimpoeş ‘Gagauz Kadınları, Modern Dönemin Sorunları ve Baş Etmeleri ve Çözüm Üretmeleri’, Ali Şir Nevai Üniversitesi Özbek Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Doç. Dr. Gulnoza Juraeva ‘Özbekistan’da Kadın Hakları’, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Gülnara Seitvaniyeva ‘Rusya Müslümanlarında Kadın Hareketinin Gelişimi ve İsmail Gaspıralı’nın Rolü’, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı’ndan Dr. Aziza Ergeshkyzy ‘Günümüz Kırgız Toplumunda Kadınların Yeri’ ve Araştırmacı Yazar Ogholmaya Samıezadeh de ‘Türkmenistan’da Kadın Hakları’ sunumuyla ‘kadının Türk dünyasındaki yeri’ konusunun altını çizecek .

Kongre, Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde 5-6 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER