Ukrayna’da kadın askerlere özel üniforma

Rusya ile savaş halindeki Ukrayna ordusunda erkek üniformaları giyen kadın askerlere uygun kıyafetler tasarlandı. Ukrayna ordusunda 42 bin kadın asker görev yapıyor.

Ukrayna ilk kez kadın askerlere özel bir üniformayı kabul etti. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kadın askerlere yönelik yaz hizmeti için üniformanın kabul edildiği ve ‘resmen’ kullanımına başlandığı bilgisi yer aldı.

Kurşun geçirmez yelekler de geliyor

Gazeteoksijen’de yer alan habere göre, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, üniformaların Ukrayna askerlerine kısa süre içinde ulaştırılacağını duyurdu ve kadınlar için kurşun geçirmez yeleklerin uygulamaya konması için de çalıştıklarını ekledi. Reznikov, “Kadın zırhı için ilk örnekler halihazırda elimizde. Teknik özelliklere uyum için çalışıyorlar. İlgili tüm test onayların ardından kurşun geçirmez yeleklerin prototiplerini onaylayacağız” dedi. Reznikov, “Sonunda, bizi savunanlar hem saha üniformaları hem de antropometrik verileriyle uyumlu olarak kişisel koruyucu ekipmanlar alacaklar” ifadelerini kullandı.

Orduda 42 bin kadın asker görev yapıyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı verileri 5 bini cephe hatlarında olmak üzere 42 bin kadının Silahlı Kuvvetler’de görev yaptığını gösteriyor. CBC News’in aktardığına göre; buna karşın, ülkedeki kadın askerlere özel bir üniforma yoktu ve kadınlar yıllardır erkeklere özgü parka, pantolon ve hatta iç çamaşırları giyiyordu.

Ordudaki kadınlar için en büyük sorun

Olga Uşakova adlı bir kadın asker, CBC News’e yaptığı açıklamada, “Ordudaki kadınlar için en büyük problem, üniforma, iç çamaşırı ve ayakkabı gibi kadın eşyasının eksikliği. Her şey erkek stilinde. Boyutlar geniş ve her şeyin kenarının kıvrılması gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

The Daily Beast’e konuşan Ukraynalı bir asker, kadınların büyük erkek ayakkabılarıyla tökezlediğini ve onları yavaşlatan devasa pantolonlar içinde koştuklarını söylemişti. Söz konusu asker şöyle devam etmişti: “En zoru da ordu standardı olan yaklaşık 13 kilogramlık kurşun geçirmez yeleklerle koşmak. Bu, benim gibi memeleri olan bir bedene asla rahat şekilde oturmuyor.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER