Türkiye’nin İlk Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk Şener Dünya’ya Şov Yapacak

Havacılık serüvenine Türkiye’nin ilk profesyonel akrobasi pilotu olan babası Ali İsmet Öztürk’ün izinden giden Semin, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te yurt dışında düzenlenecek olan birçok etkinlikte Türkiye’nin ilk ve tek kadın akrobasi pilotu olarak yer alacak. 

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim görürken Ayjet Uçuş Okulu sponsorluğunda Hususi Pilot Lisansı’nı (PPL) alan Semin, daha sonra Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Tutima Academy of Aviatian Safety’de akrobasi uçuş eğitimini almıştır. 21 yaşındayken ilk yalnız akrobasi uçuşunu Pitts S-2B uçağıyla yapan Semin, böylelikle bu tip bir uçakla ilk yalnız uçan Türk Kadın Pilot olma unvanını da almıştır. 

Henüz 9 yaşındayken bugünlerin hayalini kurduğunu söyleyen Semin, seyirci önünde ilk uçuşunu 19 Eylül 2015’te Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Tesisleri’nde gerçekleştirmişti. 

Havacılık kariyerinde 30’un üzerinde gösteri sunan Semin, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te Avrupa’da birkaç ülkede gösteriler yaparak bayrağımızı dalgalandıracak. 

‘’Yukarıdayken Zaten Her Şeyi Unutuyorum’’

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Semin; “Çok iyi bir ekibe sahibiz. Yukarıdayken zaten her şeyi unutuyorum. Sadece uçuşuma konsantre oluyorum. Uçuşlarda disiplin, konsantrasyon çok önem taşıyor. Önümüzdeki sene yurt dışı gösteri planlarımız var. Türk bayrağımızı yurt dışında dalgalandırmayı hedefliyoruz. Bunun için çalışmalara başladık. Yurt dışına daha önce de gösteriler yaptım. Romanya’da yer almıştım. Önümüzdeki sene yurt dışında çok daha fazla gösteri yapacağım. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te Türk bayrağımızı yurt dışında dalgalandıracağız. Türk kadın pilot olarak bu özel yılda ülkem adına gösteriler yapmak gurur verici olacak. Buna layık olmak için çok çalışacağım.” İfadelerini kullandı. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER