Türkiye’nin İlk kadın Deniz Koruyucuları Ayşenur Ölmez ve Melisa Nur Çolak

Ayşenur Ölmez ve Melisa Nur Çolak, Türkiye’de ilk kez 2013 yılında Akdeniz Koruma Derneği (AKD) tarafından deniz koruma alanlarında düzenlenen “Deniz Koruyuculuğu Sistemi” bünyesinde Türkiye’nin ilk kadın deniz koruyucuları olarak göreve başladı.

Ayşenur Ölmez Gökova Körfezi’nde, Melisa Nur Çolak ise Fethiye-Göcek’te Türkiye’nin ilk kadın deniz koruyucuları olarak görev alacak. 

Ayşenur Ölmez ve Melisa Nur Çolak, bu görevleri ile birlikte, balıkçılığa kapalı alanlarda karşılaştıkları yasa dışı faaliyetleri (avcılık, uygunsuz tekne bağlama, denize atık boşaltma, vb.) kaydederek, tutanaklarıyla birlikte başta Sahil Güvenlik ekipleri olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yerel birimlerine rapor edecek.

Deniz Koruyuculuğu Sistemi, ülkemizde ilk olarak AKD tarafından 2013 yılında Gökova Körfezi’ndeki Balıkçılığa Kapalı Alanları koruma etkinliğinin artırılması amacıyla uygulanmaya başlamıştı. Sistemin işlekliği görülmüş ve hemen ardından Fethiye-Göcek’te yer alan balıkçılığa kapalı alanlarda da uygulanmaya başlatılmıştı.

Deniz koruyucuları, yasa dışı avcılığın en fazla yaşandığı saatler olan gün doğumu ve gecenin geç saatlerinde balıkçılığa kapalı alanlarda devriye çalışmaları gerçekleştiriyor. Ceza kesme yetkisi bulunmayan deniz koruyucuları, Anayasa’nın 56. maddesi kapsamında yasadışı eylemlerin önlenmesi konusunda kamu kurumlarına bilgi ve gerektiğinde destek veriyor.

Akdeniz Koruma Derneği, yürürlüğe geçirdiği “Deniz Koruyuculuğu Sistemi”nin etkinliğini ölçmek için Balıkçılığa Kapalı Alanların içinde ve dışında eş zamanlı izleme çalışmaları yürütmekte. Sistem, Akdeniz foku, kum köpekbalığı, deniz çayırları, makroalg ve mercan türleri, balık biyokütlesi ve günlük balıkçılık verileri konularındaki izleme çalışmaları, gelecek koruma çalışmalarının planlanmasına ve denizel biyoçeşitlilik ve sosyo-ekonomik yapı üzerindeki etkilerinin ölçülmesine fayda sağlıyor.

Türkiye’nin ilk deniz koruyucularından Ayşenur Ölmez konuyla, “Deniz koruyucular arasında ilk kadınlardan birisi olmak gurur verici. Akdeniz Koruma Derneği’nin yaptığı uygulamalar içinde bulunmak da çok gurur verici. Denizel biyoçeşitliliğin devam edebilmesi için çalışıyoruz ve deniz eko sistemini korumak amaçlı bir eylem planımız var. Bu da bizim işimizi daha iyi yapmamıza teşvik ediyor. Denizde olmak ya da kadın olmak ile ilgili bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum, çünkü ben yıllardır balıkçılık yapıyorum. Annem ile birlikte yapıyorum ben bu işi. İki kadın bir teknenin içerisinde Gökova Körfezinde nerede ise ağ atmadığımız, çalışmadığımız yer kalmamıştır. Benim çocukluğum denizde geçti. O yüzden bir kadın olarak hava şartlarından ya da çalışma arkadaşlarımızın erkek olmasından olumsuz yönde etkileneceğimi düşünmüyorum. Bizim ceza yazma yetkimiz olmadığı için Sahil Güvenlik, Jandarma, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile beraber çalışma uyguluyoruz. Bizim amacımız çevreyi korumak olduğu için sadece deniz alanında değil, karada da birlikte çalıştığımız ortak paydaşlarımız var. Denetleme ve raporlama noktasında Sahil Güvenlik, jandarma ve diğer ilgili kurumlar ile birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER