Türkiye’nin İlk Döngüsel Mağazası Nivogo Akasya Açıldı

Hedef tüketicisine, daha sürdürülebilir bir alışveriş deneyimi sunan Nivogo Akasya, Türkiye’nin ilk döngüsel mağazasının kapılarını 15 Ağustos’ta açtı.

20 yıl öncesine kıyasla bugün tüm dünyada %400 daha fazla moda ürünü üretiliyor. Geçtiğimiz yıl bu veri 100 milyar ürünün üzerindeyken, her yıl toplamda 85 milyar moda ürünü ise birçok sebepten dolayı tekstil atığına dönüşüyor. Sadece bir tişörtün üretiminde 2700 litre su harcanırken, toplamda her yıl milyarlarca litre su tekstil ürünleri için israf ediliyor.

Nivogo, kullanıcıları ve marka ortaklarından hayata tekrar döndürülebilecek tekstil atıklarını alıp, yenileyerek ömürlerini uzatıyor ve döngüye geri kazandırıyor. Bu sayede kullanıcılara daha sürdürülebilir daha doğa dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor. Nivogo, üretim hayatına başladığı 2021 yılı başından beri markaların birçok sebepten dolayı hedef tüketiciyle buluşamamış 300 binden fazla moda ürününü yeniledi. Bu ürünlerin arasında sadece barkodu eksik olduğundan dolayı imha edilmesi beklenen ürünler, çiftleri kaybolan ayakkabılar, teşhir ürünleri, iadeler ve hızlı moda etkisiyle satılamayıp askıda kalmış eski sezon kıyafetler de yer alıyor. 

Nivogo bahsi geçen tüm ürünleri Gebze’de yer alan Türkiye’nin ilk ve en büyük yenileme merkezinde, gelen her ürünün ihtiyaçlarına özel, farklı bir NivoKod vererek özelleştiriyor. Her bir ürüne benzersiz bir NivoKod tanımlanıyor ve döngüsel dönüşüm rotasını belirliyor. Böylece gelen her ürünün önce yenileme ihtiyaçları tespit ediliyor daha sonra gerekli müdahaleler gerçekleştirilerek yenileniyor. Yenileme işlemleri tamamlanan, dezenfekte edilen ve Nivogo’nun kendi geliştirdiği yapay zeka temelli fiyatlandırma teknolojisi ile yeniden fiyatlandırılan ürünler paketlenerek satışlarının yapılacağı noktalara transfer ediliyor. 

Nivogo, bu şekilde ürünlerin ömürlerini uzatarak milyarlarca litre su israfının, binlerce ton karbon emisyonunun ve imha edilecek milyonlarca ürünün önüne geçerek doğaya verdiği değeri gözler önüne seriyor. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER