Türk kadın akrobasi pilotu, ay yıldızlı bayrağı Almanya’da dalgalandıracak

Hava akrobasi pilotu Semin Öztürk Şener, Almanya’da 12-13 Ağustos’ta düzenlenecek ‘Flugtage Bautzen’nde (Bautzen Hava Gösterisi) ay yıldızlı bayrağı dalgalandıracak.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Sivrihisar Havacılık Merkezi Necati Artan Tesisleri’nin kurucularından Türkiye’nin ilk profesyonel akrobasi pilotu olan babası Ali İsmet Öztürk’ün izinden giden Şener’in uçuş serüveni, 12 yaşındayken onunla yaptığı ilk gösteriyle başladı.

İzleyici önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştiren Şener, 360 beygir gücündeki ‘Pitts S2-B’ uçağıyla yurtiçinde 30’u aşkın gösteri sundu.

Genç pilot, 2018’de Romanya’da düzenlenen ve birçok ülkeden 35 akrobasi uçağının katıldığı Aeromania Havacılık Festivali’nde de gökyüzünü renklendirdi.

Küçükken kurduğu ‘Türkiye’yi yurtdışında temsil etme’ hayalini gerçeğe dönüştüren Semin Öztürk Şener, Almanya’nın doğusunda yer alan Saksonya eyaletine bağlı Bautzen kentinde 12-13 Ağustos’ta yapılacak hava gösterisinde Türkiye’yi temsil edecek. Şener, bu etkinliğe katılan ilk Türk pilot olacak.

Semin Öztürk Şener, Cumhuriyet’in 100`üncü yılında ana sponsoru ACT Havayolları ile bu sene Türk bayrağını Almanya’da dalgalandıracağını söyledi.

Babasının daha önce kullandığı uçakla gösteri sunacak

Bautzen’deki etkinliğin, Saksonya’nın en büyük hava gösterisi olarak bilindiğini belirten Şener, şunları söyledi: “Böylesine köklü ve büyük bir hava gösterisinde Türk kadını olarak yer almaktan çok heyecanlıyım. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Katılacağımız günü bekliyoruz. Daha önce Romanya’da bir gösteri sunmuştum. Covid-19 salgını nedeniyle yurtdışı gösterilerine ara vermiştim ancak bu yıl yeniden yurtdışında gösteri yapacağım. Türk kadınını yurtdışında temsil etmek bana güç veriyor. Ülkemi Almanya’da temsil edecek olmak da beni heyecanlandırıyor ve bundan gurur duyuyorum.”

Şener, Bautzen Hava Gösterisi’ne eski adı ‘Mor Menekşe’ olan uçakla katılacağını, daha önce babası Ali İsmet Öztürk’ün kullandığı bu uçağın 22 ülkede 500’den fazla hava gösterisinde yer aldığını aktardı.

‘Menekşe’nin kendisinden daha tecrübeli olduğunu dile getiren Şener, “25 milyondan fazla seyirci bu uçağı izleme fırsatı buldu. Böyle özel bir uçakla yurtdışında ilk kez bir etkinliğe katılmaktan ayrı bir heyecan duyuyorum” dedi.

Semin Öztürk Şener, 16-17 Eylül’de Eskişehir’de gerçekleştirilecek Sivrihisar Hava Gösterisi’nde de yer alacağını, hazırlıklarını tamamladıkları etkinlik için herkesi Sivrihisar’a beklediklerini sözlerine ekledi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER