Türk Jandarma Tarihinde Bir İlk; Özlem Yılmaz Türkiye’nin İlk Kadın Generali Oldu

Türkiye Jandarma Genel Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Kıdemli Albay’ı Özlem Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren kararla birlikte Tuğgeneralliğe terfi ederek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı oldu. Bu, atamayla birlikte Türkiye tarihinde ilk defa Jandarma Genel Komutanlığı’na kadın general ataması yapılmış oldu.  

Çocukluk hayallerinin peşinden koşarak asker olan Yılmaz, “Vatanı savunmanın kadını erkeği olmaz” diyerek kariyerinde bugün Tuğgeneralliğe kadar yükseldi. 

Yılmaz, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yürüttüğü kırsal kesimde yaşanan, kadına yönelik şiddettin durdurulması ve çocuk istismarının önlenmesi amacıyla hayata geçirdiği projede görev alan kadın subay ve astsubaylara liderlik etmiştir. Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube ekipleriyle birlikte jandarmanın sorumlu olduğu bölgelerde kapı kapı dolaşarak kadına yönelik şiddettin önlenmesi için çalışmalar yapan Yılmaz, kadınlara eğitimler vermiş ve sahip oldukları hakları tek tek anlatmıştır. 

Yılmaz konuyla ilgili 2018 yılında verdiği röportajında şu ifadeleri kullanmıştı; ‘’Kadına yönelik şiddet toplumun kanayan bir yarası. Yaraya pansuman yapmakla kalmamalıyız, yarayı tümüyle iyileştirmeliyiz. Başta kadın subay ve astsubaylar olmak üzere sahada, kırsal alanda kadınlara ulaşıyoruz. Aile baskısından, eş korkusundan, toplumsal baskıdan şiddete sessiz kalan kadınlar var. Tüm kadınlara sesleniyorum, susmayın, hakkınızı arayın, şiddete karşı koyun, bize ulaşın. Tüm vatandaşlarımıza şunu iletmek istiyorum, yaşadığınız çevrede yardıma, korumaya muhtaç, ihmal veya istismar edilen, sokakta çalışan-çalıştırılan çocuk veya şiddete maruz kalan kadın gördüğünüzde seyirci kalmayın. 7 gün 24 saat ‘156 Jandarma İmdat’ hattına veya www.jandarma.gov.tr internet adresine bildirin.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER