Türk Gençlerine İlham Ve Umut Olmasını İstiyoruz

Üç kadın girişimci tarafından kurulan moda ve hazır giyim sektöründe büyümeye devam eden işletme Cocosıss’ın Türkiye’de başlayan yolculuğu dünyanın birçok ülkesine kadar ulaştı. Cocosıss’ın kurucularından Derya Deliduman ile girişimcilik yolculuğunu ve gelecek hedeflerini konuştuk.

  • Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, biz Cocosıss. 3 Haziran’da henüz birinci yılını dolduracak üç kadın girişimcinin kurduğu bebek ve çocuk giyim markasıyız. Genç dinamik ve heyecanlı bir ekibiz. Cocosıss, başlangıçta bir tasarımcı bir stilist ve tekstil mühendisi öğrencisinden oluştu. Çalışma arkadaşlarımızın katılımıyla ve emekleriyle büyümeye devam ediyoruz. Bebek ve çocuk giyim sektöründe üretimin tüm aşamalarında bulunup ürettiğimiz ürünler ile sektörde var oluyoruz.

  • Girişimcilik fikri nasıl gelişti? Neden moda ve hazır giyim sektörünü seçtiniz?

Üç kadın girişimci ve aynı zamanda üç kız kardeş olarak büyük emek ve heyecanla yaptığımız güzel işlerin kendi markamızda doğmasını istedik. Tasarımcı olarak işlerimizin kendi markamız adı altında olması düşüncesi girişimcilik fikirlerimize zemin hazırlayıp markamızın tasarımlarının oluşmasındaki ilk adım oldu diyebiliriz. Başlangıçta küçük bir ofiste doğan bu güzel işlerin pandeminin başlangıcına denk gelmesi hali hazırda birçok sorun ile karşıladı bizi. Sürecin böyle olmasına karşın yaptığımız işin içimize sinmesi, tasarımlarımızın müşterilerimizde oluşturduğu memnuniyet bizi daha iyisini yapmaya yöneltti. Uzun yıllar içinde bulunduğumuz bebek ve çocuk giyim sektörü ve buna yönelik aldığımız eğitimler, çalışma hayatımız bizi bu sektörle bütünleştirdi. Tasarım ürünlerimizin ve yaptığımız koleksiyon çalışmalarının bebek ve çocuk giyim sektöründe yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinden gelen müşterilerimize hitap ettiğini, yeni olmamıza karşın taleplerin olması bize sektördeki yerimizi hazırladı diyebiliriz. 

“Tüm olanakların iyileşmesini beklemek bizi köreltir”

  • Kadın girişimcilerin yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz? Sizce girişimci kadınların desteklenmesi için neler yapılmalı?

Kendimizden yola çıkarsak şunu söyleyebiliriz, sektörde kadın yönetici ve girişimcilerin olması bize hep güven verdi. Markamızla, hem kadın girişimcilerden hem de sektörün her alanında çalıştığımız, karşılaştığımız emektar çalışanlar tarafından desteklendik, bunun için minnettarız. Kadın girişimcilerin, kadın girişimci oldukları için yaşadıkları zorlu süreçleri ve deneyimleri paylaşmaları bize zorlukların aşılmaz olmadığını gösteriyor. Girişimci olmak isteyen sevgili kadınların destek ve cesaret almaya ihtiyaç duymayacakları bir ortam hayal ediyor ve bunun gerçekleşeceği günleri umut ediyoruz.

  • Girişimcilik fikri olan ama adım atmakta zorlanan kadınlara ne önerirsiniz?

Küçük adımlarla risk almalarını kendilerini süreç içinde doğan olumsuzluklara hazırlamalarını tavsiye ederiz. Süreç içerisinde risk almaktan ve konfor alanımızdan çıkmaya çekiniyoruz bu bize daha iyi şartlar, daha iyi ortam hazırlamaya zaman ayırırken potansiyelimizi göremiyoruz. Bundan kaynaklı olacak ki kadın girişimci sayısındaki iyileşme en yüksek noktaya ulaşamıyor. Tüm olanakların iyileşmesini beklemek bizi köreltir bizce. Biraz klişe gelebilir fakat zorluklar beraberinde başka kapıları açıyor buna inanıyoruz.

  • Markanız için gelecek hedefleriniz nelerdir

Küçük ve sağlam adımlarla başlayarak kısa vadede yerel bir bebek ve çocuk giyim markası olmayı hedefliyor ve bu doğrultuda ilerliyoruz. Yerel olmakla birlikte kültürel izlerimizle global bir marka olmak için kabaran iştahımızı harmanlamak istiyoruz. Ülkemizin üretime aç olduğunu buna istinaden ürettikçe özgürleştiğimize inanıyoruz. Bu süreç uzun vadede olacak gibi görünüyor evet, fakat çok çalışmaya devam edip deneyimlerimizi biriktirmeyi planlıyoruz. Ekonominin, ülkemizi terk etmeyen bilumum buhranlı dönemlerin bizi yıldırmamasını umut ediyoruz. Cocosıss’ın küçük işletme olarak başladığı dünden gelişmeye devam eden bu günlerinin ve global olmasını istediğimiz geleceğini, değerli Türk gençlerine ilham ve umut olmasını istiyoruz.  

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER