Tüm çalışanları Yeşil Yaka Çalışan olarak tanımlıyoruz

Hızla artan nüfus, sınırsız olduğu düşünülen kaynaklar, bilinçsiz tüketim, küresel ısınma…. Ve sayabileceğimiz birçok etki, evrende şu an bildiğimiz tek yaşam evimiz olan dünya için geri dönülemez sonuçlara yol açıyor. Yaşamın sürdürülebilirliği için üretirken ve tüketirken bilinçlenmeye ihtiyacımız var. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre dostu bir marka olan Kampotu konuğumuz oldu. Dünyanın sunduğu kaynaklardan gelecek kuşakların da faydalanabilmesini amaç edinen Kampotu’nun Fabrika Müdürü Sevcan Deveci’yle sürdürülebilir bir çevre için neler yaptıklarını konuştuk. Sevcan Hanım sohbetimize hoş geldiniz. Beyaz ve mavi yaka diye ayırmadan tüm çalışanları ‘Yeşil Yaka Çalışan’ olarak tanımlıyorsunuz. Çevre konusundaki hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?  

“Kurumsal bilincimizde; sürdürülebilir dünya hedeflerinin gereklerine ve değerlerine saygılı olmaya gayret etmek yer alıyor. Bunun için etki alanımızın farkında olarak elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz. İklim değişikliği, su, enerji, biyoçeşitlilik ve tarım gibi birçok alanda artan ve birbirini etkileyen çevresel krizlerle karşı karşıya olan dünyamızı korumak ve bu çevresel krizlerin aşılmasına katkıda bulunmak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyadaki kaynakları gelecekte de verimli şekilde kullanmak için şirketimizde karbon ayak izinin sıfırlanmasına yönelik projeler yaratıyoruz. Tesisimizde yaptığımız çalışmalarla 2022 yılında karbon ayak izini sıfırlamayı ve bunları raporlamayı hedefliyoruz.

Atıkların Geri Kazanımını Artırıyoruz

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgârdan elde edilmiş elektrik enerjisi kullanıyoruz. Uluslararası I-REC Yeşil Enerji Sertifikası’yla uluslararası standartlar tarafından kayıt altına alınan yenilebilir enerji kaynakları kullanarak çevre dostu enerji tüketmeye başladık. Sıfır Atık projemizle birlikte atıklarımızın türlerine göre kaynağında ayrı olarak toplanmasını sağlayarak geri kazanım oranını artırıyoruz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), Küresel Amaçlar, Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin ilerlemeleri üzerine inşa edilmekle birlikte iklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, yenilikçilik, sürdürülebilir tüketim, barış ve adalet gibi yeni alanları içermektedir. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın süresi 2030’da dolacağı için 2020-2030 yılları arası ‘Eylem Onyılı’ olarak adlandırılmaktadır. Kampotu olarak Sürdürülebilirlik kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir.”

Şirketinizde plastik tüketiminin önüne geçmek için yatığınız uygulamalar var mı?

“Tesiste yemekhane yıkanıp tekrar kullanılabilen porselen ve metal malzeme kullanımı sağlanmaktadır. Yalnız çalışanlar su tüketimini pet bardak ile yaparken plastik kullanımı azaltmak amacıyla ‘Suyum matarada’ hareketine katılıp çalışmalarla aktif hale getirilmiştir. Tüm çalışanlara cam şişe su mataraları dağıtılmıştır. Mataralara su dolumu için dezenfeksiyon yapıp sonrasında su dolumu yapan Step by Water sistemi olan makine satın alınmıştır. Makinenin çalışma prensibi, matara makine içerisine yerleştirildikten sonra lazerle temassız şekilde dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Ayrıca bu projeyle, proje sahibi olan kadın girişimcimiz Elif Türker desteklenmektedir.”

Gıda takviyesi ürünleriniz eczanelerde tüketiciyle buluşuyor. Bu ürünlerinizin ambalajlarıyla ilgili yaptığınız bir çalışma var mı?

“Firmada üretilen gıda takviyesi ürünler eczanelerde satışları sağlanmaktadır. Ürünlerin tüketiciye ulaştığı ambalajlar eczanelerde farkındalık kampanyasıyla tüketicinin ürün ambalajlarını tekrar eczanelere getirmesi hakkında bilgilendirmeler ve afişler yapılmıştır. Bu sayede piyasaya sürülen ambalajların toplanması sağlanarak lisanslı geri kazanım tesislerine gönderilmesi amaçlanmıştır. Yüzde 100 geri dönüşümü sağlanan ürünlerden kazanılan maddi tutar, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanmaktadır.”

Yağmur Sularının Tekrar Kullanımı

Kampotu’nun çevre duyarlılığını gösteren diğer çalışmalarından da bahseder misiniz?

“Tesis yüzey alanı düşen yağmur suları su tankı içine depolanıyor. Bahçe sulama amaçlı suyun tekrar kullanımı sağlanıyor. Bu sayede mevcut su kullanım miktarı azalma olmuştur.

Yeşil Enerji Sertifikası

1 Kasım 2021 tarihi itibarıyla uluslararası standartlar tarafından kayıt altına alınan yenilenebilir enerji sertifikalarını kullanarak yüzde 100 oranında çevre dostu enerji tüketmeye başlanmıştır.

Atık Tendonlar Geri Kazanılarak Hammadde Kullanımı

Bu projeyle, proje sahibi olan kadın girişimcimiz Gamze Karamağden desteklenmektedir. ‘Sürdürülebilir bir çevre için biyolojik atıkları yüksek katma değerli ürünlere dönüştürme’ vizyonuyla sığır atık tendonlarını işleyerek yüksek katma değerli kollajen hammaddesi üretimi yapılmaktadır. Böylece çiftliklerin yüksek maliyetli tıbbı atık bertarafının regülasyonu zorunluluğunu kısmi olarak ortadan kaldırarak sürdürülebilir bir ekosistem oluşturma yolunda ilerlenmektedir. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 12’ncisi olan Sorumlu Tüketim ve Üretim’in tüm alt hedefleri karşılanmaktadır.

Biyoteknolojiyle üretilen atelokollajen bünyesinde uzun zincirler bulundurması sebebiyle normal kollajene kıyasla daha yoğundur. Yani 100 gram kollajen kullanılması gereken proseste 1 gram atelokollajen kullanılması aynı işlevi görecektir.

Kampotu olarak atelokollajen kaynağını kullanarak 6 çeşit kozmetik ürünü formüle ederek hem sürdürülebilir hammadde kullanımı hem de daha az kollajen hammadde tüketimi sağlamış olduk.

Atık Yumurtaların Geri Kazanılarak Hammadde Kullanımı

Bu projeyle, proje sahibi olan kadın girişimcimiz Şükriye Özbilen desteklenmektedir. Günümüzde, atıkların geri dönüşümü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni gerçekleştirmek için önemlidir. Yumurta kabuğu ve zarı; tüm yumurtanın yaklaşık yüzde 11’ini oluşturur ve önemli bir atık kaynağıdır. Yumurta kabuğu tozu, maliyeti düşük ve biyo-yararlılığı yüksek olduğu için diyete ek kalsiyum kaynağı olarak kullanılabilir. Gıda takviyemizde atık yumurta kabuklarından elde edilen kalsiyum kaynağı kullanılmaktır.

Yumurta kabuğu tozu, maliyeti düşük ve biyo-yararlılığı yüksek olduğu için gıda takviyesi olarak üretilmesi ve piyasaya sürülmesiyle herkesin ulaşabileceği bir forma dönüşmektedir. Bu da toplumun bu ürüne kolayca ulaşarak eklem sağlığını korumasını kolaylaştırmaktadır.

Atıklardan geri dönüştürülmüş bir kalsiyum kaynağının kullanılmasının ekonomiye katkısı da öncelikli olarak israfın önüne geçmesidir. Yararlı olabilecek atık maddelerin boşa gitmesini önleyerek toplumun kullanımına sunuyoruz. Atık malzemelerin hammadde haline getirilerek tekrar üretiminin sağlanması yoluyla başka ülkelerden ithal edilmesi gereken hammadde miktarının azalmasını sağlayıp böylelikle  ithalat masraflarını azaltmaktayız.

Naturel Kapaklar

Zeytin çekirdeği atıklarından elde edilen polietilen malzemelerle üretilen kapaklarla tüketici kullanımına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Yeşil Yaka Çalışanları

Beyaz ve mavi yaka diyerek ayırmadan tüm çalışanlar Yeşil Yaka Çalışan olarak tanımlanmaktadır.

Atıklardan Kompost Üretimi

Yemekhane içinde oluşan ve sıfır atık sistemi içinde diğer atıklar olarak tanımlanmış olan tüm atıklar toplanarak kompost makinesi işlenerek gübre haline getirilmesi planlanmıştır. Hazırlanmış olan kompost böceksiz, kokusuz, verimli bir toprak görünümüne ulaştığında hazır hale gelmiş olur. Elde edilen kompost gübre bahçe veya saksı toprağına ilave edilerek kullanılır ve bu sayede bahçe ve saksı toprağının bitki gelişimi için elverişli bir nitelik kazanmasına katkı sağlar.

Tüm bu atık azaltma uygulamaları doğal kaynak tüketim için alınmış olan önlemler, karbon ayak izi azaltması için uygulan adımlar olmuştur. Firmamız kuruluşunda ‘Çevre Dostu Bilinci’ni vizyon olarak benimsediği anlayışla çok kısa sürede çok hızlı adımlar atmaya devam etmektedir.”

Sohbetimizi Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesajınızla bitirelim?..

“Üretim tesisimizde rüzgârdan elde edilen yenilenebilir elektrik enerjisi kullanıyoruz. Yağmur sularını geri kazandırarak sulamada kullanıyoruz. Sıfır atık tesisimizle insan sağlığı için üretiyoruz. Kampotu Sürdürülebilirlik Komitesi ile ‘Gönüllülük’ ilkesini benimsiyoruz, sahil ve ormanlarımızı temizliyoruz. Hepimiz yeşil yakalıyız! Kampotu İlaç olarak sürdürülebilirlik çalışmalarımızı her geçen gün daha ileriye taşıyoruz. Dünya Çevre Günü’nü kutlamak için tüm tüketicilerimiz ve çalışanlarımız adına doğaya tohum topu atışı yapacağız ve sürdürülebilirlik komitemizle sahil ve ormanlarımızı temizleyeceğiz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’müz Kutlu Olsun!”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER