Tüm adımlar birleşince hayat kurtarıyor

Help Steps bir iyilik ve sağlık uygulaması. Adımlarınızı anlaşmalı olduğu sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bağışa dönüştürüyor. Böylece kullanıcılarına sağlıklı bir hayat sunarken, ihtiyaç sahibi olanlara da yardımcı olmaları için bir kapı aralıyor. Bu kapının anahtarını tutan ise, tabii ki bir kadın, Gözde Venedik. Hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken, şimdi onları daha ileri taşımak için uğraşıyor ve kadınlara, “İçinde bir yerlerde bu acaba ile yaşayan kadınlara önerim, hayallerinizin garantici koşullarınızda size gelmesini beklemeyin. Sonunda pişman olma ihtimalinize rağmen denemeye değer” diyerek sesleniyor. Dünyanın dört bir yanından 1.6 milyon kullanıcısı olan uygulamanın ortaya çıkış fikrini, başardıklarını ve hedeflerini Help Steps Kurucusu ve CEO’su Gözde Venedik’le konuştuk. 

Sohbetimize sizi tebrik ederek başlamak istiyorum. Help Steps uygulamasını hayata geçirerek ihtiyaç sahiplerinin hayatına dokunuyorsunuz. Bu uygulamanızla da ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ ödülünü kazandınız. Ödüllü uygulamanıza geçmeden önce biraz başa dönelim. Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunusunuz. Kadın mühendislerin pek de araziye çıkmadığı zamanlarda siz çıkmışsınız. Neler deneyimlediniz? 

Öncelikle kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim. Evet, aslında şu an bulunduğum konumdan oldukça farklı bir sektörde eğitim ve uzmanlığa sahibim. Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra hızlıca sektöre atıldım ve yaklaşık 14 sene enerji sektöründe çalıştım. Bu süre içinde TÜBİTAK projeli sismoloji yüksek lisansımı tamamladım. Meslek hayatına başladığımdan itibaren çok kez ülkenin çeşitli bölgelerinde arazi çalışmalarına katıldım. Sektör, erkek egemen bir yapıda olsa da ben ve benim gibi sayısız kadın mühendis sahada aktif çalışıyor. Yıllar içinde çok sayıda kadın mühendis ve yöneticiyle çalışma fırsatı buldum ve en büyük şansım da bunun dezavantajından çok avantajını yaşmam oldu. 14 senelik kurumsal hayat bana çok şey öğretti diyebilirim.

Jeofizik mühendisliğinden dijital girişimci olmaya götüren hikâye nasıl başladı?

Aslında kariyerimin en iyi döneminde verdim bu kararı. Ben aslında çok yabancı olduğum bir sektörde, her şeyi yolda öğrenerek ama birikimlerimin ve oluşturduğum bağlantıların da desteğini alarak yepyeni bir girişim başlattım. Dezavantaj olarak görünebilecek farklı bir sektörde, öğrenerek büyüyoruz. Bu alanda ilk olmanın avantajını da yaşıyoruz. Aldığım eğitim yer bilimleri üzerine belki ama mühendislik eğitimi size her alanda analitik düşünme becerisi veriyor. Sorun ne? Çözümü ne olabilir? Peki, bu çözümü en kısa ve etkili yoldan nasıl sunarım? Arka planda sürekli bu döngü çalışıyor bende. Bu yeni olduğum girişimcilik ekosisteminde bana destek oldu. Tabi bunu nasıl sunduğunuz ve ifade gücü de önemli.

Adımları bağışa ve iyiliğe çeviren sağlık uygulaması Help Steps’in çıkış fikri nasıl oluştu? Kurabilmek için neler yaptınız? 

Kendi işimi yapma hayalim hep vardı. Fikirlerim de. Hâlâ hayata geçirmek istediğim birçok hayalim bulunuyor. Help Steps fikri aslında Ağustos 2019’da eşimin fikri üzerine doğdu. Kurgu aşamasından önce globaldeki adım sayar uygulamalarını araştırdık. Sonrasında IT ekibini kurduk ve detaylı iş planlarını çıkardık. “Adım at, para kazan ve harca” kurgusuna bağış yapmayı eklediğimizde, adımlarla bağış yapılabilen Help Steps kurgusu tamamlanmış oldu.

Bu girişime öncelik vermem ve hızlıca hayata geçirmek istememdeki en büyük sebep, sosyal sorumluluk kısmı. Bu motivasyonla yol haritamızı değiştirdik belki de. Bir sağlık uygulaması yapmayı planlıyorduk. Ancak buna daha fazla anlam katacak ve sosyal sorumluluk kısmı da ekleyecek bir bağış özelliği ekledik. Bu haliyle Help Steps’in dünyada benzer bir örneği bulunmuyor.

Help Steps nasıl kullanılıyor?

Help Steps bir iyilik ve sağlık uygulaması. İndiren kullanıcılar, cep telefonları cebindeyken tüm gün her zamanki gibi yürüyor, bisiklete biniyor veya koşuyor. Bu adımlar aynı zamanda bir adımsayar olan Help Steps uygulamasında birikiyor. Ardından gece saat 24.00 olmadan kullanıcılar uygulamaya girip “Adımlarımı HS’ye çevir” butonuna basıyor ve kısa bir reklam izliyor. Adımları ‘HS’ puanına dönüşen kullanıcılar, bunları isterse biriktiriyor ya da ihtiyaç sahibi bireysel yararlanıcılar veya sivil toplum kuruluşlarına bu uygulama üzerinden bağışlıyor. 

Bir adımın bile önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm adımlar birleşince birlikten kuvvet doğuyor ve hayat kurtarıyor. Üstelik bunu yaparken daha çok yürüyen, sağlıklı bir toplumun temelini hep birlikte atıyoruz. Hem beden hem de ruh sağlığına iyi gelecek bir projenin parçası olmak isteyenleri bu uygulamayı kullanmaya davet ediyoruz.

Kuruluşunuzla ilgili sayısal istatistikleri bizimle paylaşabilir misiniz; kaç ülkede, kaç kullanıcısı var, kaç adım atıldı, kaç dernek üye?

Toplumu sağlıklı yaşama teşvik ederken ihtiyaç sahiplerine de ulaşmayı istedik. Bu hedefimizde başarılı da olduk. İlk olarak iki sivil toplum kuruluşu ve bir bireysel yararlanıcı (Tuğba Özer) ile açıldı sistem. Kansersiz Yaşam Derneği ve Ahbap sisteme eklenen ilk iki STK oldu. Bu süreden sonra hızla büyüyen uygulamada şimdi Kızılay, TEMA Vakfı, UNICEF, TEGV, Türk Eğitim Vakfı, UCİM, SMA-DER, HAÇİKO’nun da aralarında bulunduğu 32 STK, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Darüşşafaka SK olmak üzere beş spor kulübü ve bireysel yararlanıcılar bulunuyor. Help Steps kurulduğundan bu yana ilgi artarak devam ediyor. 1.6 milyon kullanıcıya ulaştık. 

Help Steps kimlerin hayatına dokundu, nelere vesile oldu? Somut olarak örneklemeniz mümkün mü? 

Türkiye’de kullanıcılarımızın günlük ortalama adım ve bağış sayısı 8-10 bin civarında. Help Steps’te kullanıcıların yüzde 59’a yakını kadın, yüzde 41’i ise erkek. Sporcular, çalışanlar, taraftar ve öğrencilerin çoğunluğa sahip olduğu kullanıcıların yaş aralığı 24-35. 

Şu ana kadar hedefi tamamlanan bireysel yararlanıcı sayısı 18. Verdiğimiz cihazların çeşitleri ve sayıları 18 (akülü tekerlekli sandalye, engelli puseti, manuel tekerlekli sandalye, engelli oturma koltuğu). Help Steps’te sokak hayvanları için faaliyet gösteren STK’lara yapılan adım bağışlarıyla yaklaşık 8 ton mama gönderimi yapıldı. Adımlar şu ana kadar yaklaşık 7 bin 500 fidana dönüştü.

Bireysel yararlanıcılar ve STK’lar için gönderilen toplam adım miktarı yaklaşık 190 milyar HS. 190 milyar adım 9 bin 230 kez dünya turuna denk!

Hedefiniz nedir? 

Şimdiye kadar öz kaynaklarımızla büyüdük. Yatırım görüşmeleri yapıyoruz ve teklifler geliyor. Yerli ve yabancı yatırım fonlarıyla görüşüyoruz. Yatırımdan sonra ilk hedef 50 milyon kullanıcı. Daha sonra 2025 yılına kadar 150 milyon kullanıcı hedefliyoruz. En az 20 binden fazla STK, spor kulübü ve sivil gruplar (koşu ve amatör spor grupları) sistemin içinde bulunacak. Tüm dünyada iyiliğin Amazon’u olmayı hedefliyoruz.

Teknoloji dünyasında kadın varlığı yeterince yok ya da görünür değil. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Belki de algıda seçicilik diyeceksiniz ama sektöre girdiğimden beri çok sayıda kadın girişimciyle çalışma fırsatım oldu. Bu sebeple sayımızın görünenden fazla olduğunu düşünüyorum. Başarı hikâyelerimizin de öyle. Teknoloji cinsiyetten bağımsız bir kavram kesinlikle. Hayatın her alanında aynı anda onlarca şeyi yönetmek zorunda olan bir kadınsanız, teknolojiyi aktif kullanmanız ve buna kafa yormanız kaçınılmaz. Sanırım bundan sebep eksikleri ve sorunları da daha hızlı görüp pratikleştirmek için çözüm üretmek istiyoruz. 

Peki, önyargılarla karşılaştınız mı? Mesela neler? 

Karşılaştım diyemem. Benim avantajım, girişimin aynı zamanda bir sosyal girişim olarak da değerlendirilmesi. Arkasında bir kadının olması daha anlamlı geliyor belki de insanlara. 

Teknolojide kadın girişimci sayısının artması için neler yapılması gerekiyor sizce?

Girişimin yaşı ve zamanı olmadığını düşünüyorum. İnandığın işe başlamanın zamanı yok. “Geç kaldım” cümlesini asla kurmayın. Şartların olgunlaşmasını beklemeyin çünkü öyle bir an yok! Bir de yol arkadaşlarınızı iyi seçin. Benim en büyük şansım hep buydu.

KAGİDER’in düzenlediği ödül törenindeki konuşmanızda, konfor alanınızdan vazgeçtiğinizi ve bunun da başarıyı getirdiğini vurgulamıştınız. Bunu bizim için biraz daha açar mısınız hayatınızdan da örnekler vererek? Ve bu ‘konfor alanı’ üzerinden girişimci kadınlara mesajınız ne olur?

Bu girişimi kurmayı hedeflediğim dönem, çocuklarımın biri 10, diğer 8 yaşındaydı. Aslında bakıma muhtaç dönemleri yeni bitmiş, kurumda da uzmanlığımı yeni almıştım. Yani tam benim rahat ettim artık dediğim, eş zamanlı olarak ülke ekonomisinin bilinmezliğe sürüklendiği bir dönemde, düzenli gelir garantili ve eğitimini aldığım sektörden ayrılma kararı aldım. Birçokları için kadının en rahat ettiği meslekler; devlet daireleri, öğretmenlik (bu kısım cidden ironik mesela), 9-5 mesaisi ve hafta sonu tatilinin olduğu meslek grupları olarak görülür. Mesleğiniz her ne olursa olsun çalışan annelik her şartta zor bu ülkede. Ama benim yaradılışım mesai saatleri içine hapsolmuş, rutin giden bir iş hayatına kesinlikle uygun değildi, bunu anladım. Bazısına konfor alanı gibi gelen sınırlar benim için yıkılması gereken duvarlardı. Ben bu duvarları “Aman işini bırakma çok emek verdin” diyen seslere inat yıktığımda, kendi gerçek potansiyelimi buldum diyebilirim. Bu alanda kalmak isteyen kadınları da eleştirmiyorum. Hepimizin hayattan beklentisi çok farklı. Ancak ben 9-5’ten neredeyse 2-3 kat fazla çalıştığım, evime ve aileme maalesef daha az ama daha kaliteli vakit ayırabildiğim bu dönemde kendi adıma çok daha mutluyum sanırım. İçinde bir yerlerde bu acaba ile yaşayan kadınlara önerim, hayallerinizin garantici koşullarınızda size gelmesini beklemeyin. Sonunda pişman olma ihtimalinize rağmen denemeye değer. 

Desteklenen STK’lar

UNICEF, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Gıda Kurtarma Derneği, Her Eve Bir Pati Derneği (HEPAD), Dilsiz Dostlar, Maya Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Kansersiz Yaşam Derneği (KAYD), Ahbap, Türk Kızılayı, HAÇİKO, SMA Hastalığı İle Mücadele Derneği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türkiye Alzheimer Derneği, TEMA Vakfı, Türk Eğitim Derneği (TED), Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), Gülmek İyileştirir Derneği, Tohum Otizm Vakfı, Altın Patiler Sokak Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Rehber Köpekler Derneği, Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği, Çocuk Eğitim Derneği (ÇED), Uçan Patiler, Melekler Şehri Sokak Hayvanlarını Koru, AKUT, Nuh’un Gemisi Derneği, ESEV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, İlgi Otizm Derneği.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER