Toyota Corolla: Dünyanın bildiği bir doğru olmalı!

Dünyanın gelmiş geçmiş en fazla satılan otomobili olmak bir tesadüf olamaz. Üretilmeye başlandığı 1966 yılından günümüze dünyada 46 milyon adetten fazla tercih edilen ‘efsane’ model Corolla’nın şimdilerde 12’nci nesli yollarda. Türkiye’de de üretilen yeni Corolla; hibrit versiyonu, üstün sürüş dinamikleri, lüks ve fonksiyonel kabini, prestijli tasarımı, kaza yapma riskini minimuma indiren en gelişmiş güvenlik özellikleri ve üstün teknolojisiyle kendi sınıfındaki sedan otomobillerin standartlarını yeniden belirledi. Bunca emeğin ardından sayısız ödül alan ve satış rakamlarının üst seviyede seyretmesini sağlayan Corolla, aynı zamanda Türkiye’de Otomotiv Gazetecileri Derneği’nce (OGD) düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasında, satışa sunulduğu ilk yıl olan 2019’da büyük ödülü kazandı. 

Toyota’nın Yeni Global Mimarisi TNGA GA-C platformunda tasarlanan Corolla, güçlü bir karaktere sahip olurken, prestijli duruşuyla dikkatleri üzerinde topluyor. Bizler de bu derece üne sahip efsane modeli geçtiğimiz yıl satışa sunulan 1.5 litrelik Dynamic Force güç ünitesiyle denedik. 

Bu versiyonuyla da Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Sedan’ın yeni motor seçeneği, Avrupa’daki yeni emisyon standartlarını karşılayacak şekilde geliştirildi. Dynamic Force isimli bu motor, düşük yakıt tüketimi ve çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor. Yeni 3 silindirli 1.5 litrelik motor, modern TNGA tasarımı sayesinde daha düşük ağırlığa sahip ve daha az yer kaplıyor. Bununla birlikte yakıt tüketim ve CO2 salımlarında yüzde 17 oranında iyileşme sunuyor. Ayrıca WLTP ölçümlerine göre 127-139 g/km CO2 ve 5.6-6.2 lt/100 km birleşik tüketim değerine sahip. Toyota Corolla Sedan’da tercih edilebilen 1.5 litrelik Dynamic Force motor, 10 kademede ayarlanabilen CVT otomatik şanzıman veya 6 ileri manuel şanzıman ile eşleştirilebiliyor. 

Dileyenler 17 inçe kadar büyütülebilen lastik ve jant kombinasyonunu da tercih edebiliyorlar. Ayrıca 8 farklı gövde rengi de söz konusu. İç mekan için donanıma bağlı olarak 4 farklı koltuk döşemesi olduğunu da hatırlatmak isteriz. Yeni Corolla’daki en büyük yeniliklerden biri de elektrikli açılabilir sunroof oldu. Corolla tutkunlarının ısrarla dile getirdikleri ve özlemle bekledikleri sunroof, Yeni Corolla’ya farklı bir hava katıyor.

Elbette 12’nci nesil Corolla’nın tasarımından bahsetmeden bu yazıyı tamamlayamayız. Önden bakıldığında Toyota’nın ‘Under Priority’ tasarım felsefesinin daha da evrimleştirildiği görülüyor. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, Corolla’nın kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin farlarla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturulmuş.

Arka tasarımda da, ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor. Ayrıca Corolla’nın karakteristik ön ve arka LED farları, yeni modelin anında tanınmasını sağlıyor. 

Yeni Corolla’da uzunluk 10 mm, genişliği de 5 mm artırıldı ve yüksekliği 30 mm azaltıldı. Bu sayede daha hâkim bir duruş sağlandı. Corolla’da aynı zamanda 2.700 mm’lik genişletilmiş aks aralığı kullanıldı. Yeni ölçülerle birlikte 1 cm’lik daha düşük bir ağırlık merkezi elde edildi. Yeni Corolla 471 litre bagaj hacmine de sahip. Bu hacmi, yaptığımız seyahat boyunca sonuna kadar doldurarak deneyimleme şansı bulduk. Özellikle yüklü konumdayken uzun yoldaki tutuş karakteri ve stabilitesi beğenimizi kazandı. Bu durumu özellikle iki nesil önceki Corolla ile kıyasladığımızda ciddi anlamda bir gelişmenin olduğunu söyleyebiliriz. 

Elbette sadece tasarımı ve motoruyla değil, Toyota’nın en gelişmiş güvenlik donanımları da Corolla’da mevcut. Bunlar kısaca, ‘Toyota Safety Sense’ olarak adlandırılıyor. Kaza yapma ihtimalini en aza indiren bu yüksek teknolojiye sahip sistem, araç içindekileri olduğu kadar yayalar ve bisikletliler için bile güven veriyor. Ön Çarpışma Önleyici Sistem, hava ne kadar karanlık olursa olsun, Gece Algılama özelliğiyle, araç önündeki yayaları algılarken, gerektiğinde otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca Bisikletli Algılama teknolojisiyle gündüzleri de bisikletliler algılanarak sürücüyü dikkatli olması için uyarıyor.

Yeni Corolla’daki aktif güvenlik paketi, artık daha yüksek çözünürlüğe sahip kamera ve milimetrik dalga radarına sahip sistemlerden oluşuyor. Tehlikeyi tespit etme konusunda geliştirilen ve fonksiyonelliği artırılan Toyota Safety Sense sisteminde, tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de bulunuyor. En yeni teknoloji ile üretilen Akıllı Şerit Takip sistemi, şerit çizgisi belirgin olan yollarda, 50 km/s veya üzeri hızlarda ilerlerken sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, sürücüyü sesli, görsel ve direksiyonu şerit içine doğru iterek uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ile beraber kullanıldığında da direksiyon desteği sağlayarak aracın şeridi ortalamasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte Yeni Corolla’da donanıma bağlı olarak Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM) gibi teknolojiler de yer alıyor.

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER