Toplumsal Cinsiyet

Kimileri için stratejik iletişim danışmanlığı süreçlerinin değeri, yapılan satışlarla, elde edilen somut başarılarla veya büyüme eğrileriyle ilgili olabilir. Fakat sürdürülebilir başarıyla ilgili olan kurumların hiçbirinde bu hizmetin doğrudan karşılığı rakamlar değildir. Onlar çok daha uzun vadeli kavramlarla ve kurumsal hedeflerle ilgilidir. Kurumsal itibar bu kavramların en önemlisidir. Kurumsal itibar tanımlarına baktığımızda ise tarih boyunca değişen, gelişen parametrelerle karşılaşıyoruz. Sürdürülebilirliğin gündemin ilk sırasına oturduğu günümüz iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği bu parametrelerden biri.

Bundan çok değil 20 yıl kadar önce ne sürdürülebilirlik ne de toplumsal cinsiyet eşitliği itibar yönetiminde ve inşasında öne çıkan kavramlardı. Günün çok ilerisinde hareket eden kurumlarda o dönemde temelleri atılmaya başlanan bu kavramlar, zaman içinde birer itibar parametresi olmaktan çıkıp ihtiyaç halini alınca kurumsal itibarın zemin analizi yeniden yapılmaya başlandı. Bugün yüksek itibarlı şirketlerin insana verdikleri değer ve buna bağlı olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik tutum ve eylemlerinin bulundukları konumla yakından ilgisi var. Dünyanın en büyük ve başarılı şirketlerinin insana yönelik söylemlerini incelediğinizde bu tutum ve eylemlerin rakamlara da dönüştüğünü görebilirsiniz.

YENİ NESLİN BEKLENTİLERİ FARKLI

Yeni nesil müşteriler ve çalışanlar, temelde aynı hassasiyetleri sergiliyorlar. Nielsen’in Z jenerasyonuyla ilgili son araştırmasında, genç yetişkinlerin yüzde 54’ünün sürdürülebilir ürün ve hizmetleri tercih ettiğini görüyoruz. Araştırma, sürdürülebilirlik arayışının kuşaktan kuşağa farklılık gösterdiğini de ortaya koyuyor. Z kuşağının yüzde 54’ü satın aldığı ürün ve hizmetlerin arkasında sağlam bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ararken, X jenerasyonunda bu oran yüzde 35’lerde gerçekleşiyor. Çalışanlar da temelde aynı arayışta. Yeni nesil çalışanların yüzde 75’i yaptıkları işin anlam ve değerini sorguluyor. Onlar için vereceğiniz küçük iş hedefleri değil daha büyük bir şeyin parçası olmak önem taşıyor.

Sürdürülebilirliğin gerçekleşebilmesi için, küresel amaçların beş numaralı ve birçok uzmana göre en önemlisi olan toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ile mümkün. Bu gerçek şirket itibarının toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik tutum ve eylemlerle ilişkisini açıklıyor.

TUTUM VE EYLEM

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki tutumunuz çok önemli fakat daha önemlisi bu tutumu eylemlere dönüştürmeniz ve etki alanınızı artırmak konusundaki çabalarınız. Söylemlerle yetinmeyen bir paydaş kitlesi ile karşı karşıyasınız. Söylediklerinize değil yaptıklarınıza dikkat kesiliyorlar. Yeni nesli eskilerden ayıran en önemli özellik belki de bu: Harekete geçmenizi talep ediyorlar.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Kadınların öncülük ettikleri projelerde ortaya koydukları başarı gözle görünür boyutta. Buna rağmen araştırmalar kadının iş gücündeki varlığının giderek gerilediğini gösteriyor. Pandemi süreci eşitsizliği hızlandırdı. Oysa birden fazla araştırmanın sonucu kadının iş dünyasına etkin katılımının şirketlerin performansını artırdığını gösteriyor. Yönetim kurullarında artan kadın oranları gelir yönetimine duyulan ihtiyacın azaldığını kanıtlıyor. (Kaynak: NEOMA Busines School, Women in Business)

Daha basit bir bakış açısından bakarsak, dünya nüfusunun yarısı kadın yarısı erkek ve ekonomik göstergelerin iyileşmesi için her iki cinsiyetin eşit katkısına ihtiyaç var. Kadın yöneticilerin sergiledikleri yönetim tarzının, sürdürülebilirlik esaslarıyla son derece uyumlu olduğu görülüyor. Kadınların soyut becerileri sadece iş dünyasında değil iklimle mücadelede de büyük etki yaratıyor.

İTİBAR EŞİTLİKLE GÜÇLENİR

Adil bir ortamda çalışmak, çalışan bağlılığını artıyor. Herkesi kucaklayacak kadar çeşitli, kapsayıcı ve eşit bir ortam oluşturduğunuzda adaleti sağlamış oluyorsunuz. Bu üç öge, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyor. İtibarınızı da… Önce iç paydaşlarınıza devamında tüm ekosisteminize, söylemde, tutumda ve eylemde samimi olduğunuzu kanıtladığınızda rakamların da hızla değiştiğini deneyimleyeceksiniz. Sadece kurumunuzu değil toplumu değiştirmeye yönelik çabalarınızla itibarınızı güçlendireceksiniz. 

Bu noktadaki kilit ve sihirli kelimenin olumlu duyguları harekete geçiren “samimiyet” olduğunun altını çizerek, eşitliğin hüküm sürdüğü bir gelecek diliyorum.

SEVDA SOLAK
Latest posts by SEVDA SOLAK (see all)
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER