TOBB, Sanayide Kadının Elini Güçlendirmeyi Hedefliyor

Kadın Girişimciler Kurulu koordinasyonunda yürütülen projeler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından desteklenecek. Bu destek ile birlikte, kadınların fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine kapı açılırken diğer yandan da sanayide ellerini güçlendirmeye katkı sağlanacak.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yaptığı açıklamada, projelerine ve kadınların başarısına uzanan yolda atmaları gereken adımlara ilişkin değerlendirmede bulunarak kadın girişimcilere, eğitimin yanı sıra kapasite geliştirme desteğiyle fikirlerini hayata geçirmelerinde destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

 Öztürk, karar veren konumunda olan herkesin kadının toplumda güçlenmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyleyerek, “Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için kadınların ekonomide daha çok yer alması gerekiyor.” dedi.

Kadınların iş hayatına güçlü, etkin ve eşit katılımının sağlanmasına yönelik atılacak her adımın, toplumun gelişimine ve ekonomik kalkınmasına yönelik bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Kurul olarak amacımız ülke genelinde kadınlarımıza birçok alanda eğitim vermek ve onları her alanda desteklemek.” diye konuştu.

Öztürk, kadın girişimci sayısının, mevcut girişimcilerin korunması ve işlerinin sürdürülebilir hale getirilmesiyle artırılabileceğine işaret ederek, geliştirdikleri projelere ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Geleceği Yazan Kadınlar Projesi ile kadınlara mobil uygulama yazılımı geliştirme konusunda yetkinlik kazandırıyoruz. Kız Kardeşim Projesi ile kadınları girişimci olmaları için gerekli yetkinliklerle donatmak üzere eğitimler düzenliyoruz. İşimiz Temiz Projesi ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmelere hijyen eğitim programları oluşturularak faaliyetlerini sürdürülebilmelerine destek oluyoruz. Sanayide Kadın Eli Projesi ile sanayide kadın istihdamının artırılması ve nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla mesleğin cinsiyeti olmadığını anlatıyoruz. Ayrıca deprem bölgesindeki kadın girişimcilere yönelik proje çalışmalarımız devam ediyor.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER