Tinder’da öncelik kadın güvenliği

En popüler çöpçatanlık uygulamaları arasında yer alan Tinder, uygulamayı kullanan kadınların güvenliğinin öncelikleri olacağını duyurdu. Platform bu amaçla sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapacak.

Çevrimiçi çöpçatan uygulamaları arasında en önde gelenlerden biri olan Tinder, bir süredir uygulamayı daha güvenli hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Eylül 2021’den bu yana firmadaki kadın çalışanların sayısını yüzde 30 artıran ve Tinder’ın ilk kadın yönetim kurulu başkanı olan Renate Nyborg, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Uygulamanın güvenliği için ayırdığı kaynağı artıran Nyborg, bundan sonra kadınların güvenliğine odaklanacaklarını söyledi. BBC’ye konuşan Nyborg, “Güvenlikle ilgili çalışmalarımız asla son bulmayacak” dedi.

Ev İçi Şiddetle Mücadele

Renate Nyborg, açıklamasında, kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla şirket içerisinde görev alan kadın çalışanların sayısını arttırdıklarını vurguladı. Nyborg şunları söyledi: “Bir şeyin önemli olduğunu bilmek ile bunu hissetmek arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Her kadın gibi ben de yaşamak istemediğim ama başıma gelen her deneyimi tek tek sayabilirim. Bu, insanların size nasıl hitap ettiğinden iş yerinizde size nasıl davrandıklarına, insanlarla aktif şekilde çıkmaya başladığınızda başınıza nelerin gelebileceğine dek uzanıyor.”

Tinder’ın çalışmaları bazı sivil toplum kuruluşları tarafından zayıf bulunsa da bazı organizasyonlar ise bu çalışmaları destekliyor. Tinder, ev içi şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren No More isimli kuruluşla birlikte çalışacak. İşbirliği kapsamında Tinder çalışanlarına eğitimler verilecek.

‘Çok küçük bir adım’ eleştirisi

Kadınlara Yönelik Şiddeti Durdurun (End Violence Against Women) yardım örgütü ise Tinder’ın bu girişimi için “Kadınların internet üzerinde uğradıkları şiddetle kıyaslandığında çok küçük bir adım” yorumunu yaptı. Örgütün yöneticisi Andrea Simon, bununla birlikte Tinder gibi online çöpçatanlık uygulamalarının istismara karşı seslerini yükseltmelerinin çok önemli olduğunu belirtti. Andrea Simon “Çöpçatanlık uygulamaları insanların birbirleriyle tanışmaları için çok tercih edilen yollardan biri, ama seks avcılarının bu alanları potansiyel kurbanlarını avlamak için nasıl suiistimal ettikleri kaygı uyandırıyor. Bu uygulamaları kullanan kadınların tecavüze uğrama oranlarında artış görülüyor” diye konuştu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER