Teyzesinden ilham aldı, meme kanserini teşhis eden sutyen icat etti

Dünyaca ünlü bilim insanı ve giyilebilir kalp pilinin mucidi Türk fizikçi Canan Dağdeviren son icadıyla bilim dünyasının gündeminde. Dağdeviren, meme kanserini teşhis eden elektronik sutyen geliştirdi.

Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi genç akademi üyeliği kadrosuna seçilen ilk Türk oldu. Forbes Dergisinin ‘30 yaş altı 30 bilim insanı’ listesine girdi.

Cilt kanserini tespit için bir cihaz geliştirdi, giyilebilir kalp pili projesiyle tüm dünyada ses getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan Doktor Canan Dağdeviren, bu kez meme kanserine karşı elektronik sutyen geliştirdi.

Dağdeviren ve ekibinin ürettiği giyilebilir ultrason tarama cihazı, meme kanserinin teşhisi için hayati önem taşıyor.

Günlük tarama yapabiliyor

Hiçbir uzmanlık gerektirmeyen elektronik sutyen, ultrasonik alıcılarıyla kanserli dokuları tespit edebiliyor. Doktora gitmeye gerek kalmadan günlük olarak tarama yapılabiliyor.

Canan Dağdeviren bu sayede periyodik taramayla gözden kaçabilecek vakaların yakalanabileceğini vurguladı.

Teyzesi ilham oldu

Çalışmalarını MIT Medya Laboratuvarı’nda sürdüren Doç. Dr. Canan Dağdeviren proje için ilhamını, 49 yaşında ileri evre meme kanseri teşhisi konulan ve 6 ay sonra hayatını kaybeden teyzesi Fatma Çalışkanoğlu’ndan aldığını söyledi.

Dağdeviren sosyal medya mesajında şu notu paylaştı: “Bu çalışmayı, Fatma Teyzem son 12 gününü yaşarken hasta yatağında birlikte hayal edip tasarlamıştık ve artık hayalin ötesine geçip milyonlarca kadının hayatına dokunabilecek. Bu aleti tüm kadınlara ithaf ediyorum; yalnız değilsiniz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER