TEMMUZ 2023 TİYATRO AJANDASI

Taxim

Tarih: 5 ve 12 Temmuz

Yer: Küçükçiftlik Park

Saat: 21:00

Baba Sahne’nin Alex de Iglesia ve Jorge Guerricaechevarria’nın yazdığı ‘Taxim’, seyirciyi kara komedinin doruklarına çıkaran, sistemin baskıcı düzeni ile kişisel bencilliklerin ve önceliklerin kesiştiği Araf’ın oyunu.

Taxim Bistro’da yolları kesişen birbirinden farklı on insan, on farklı hayat ve on farklı kader… Bir arada yaşaması imkansız olan bu insanların yolları birdenbire kesişir ve hayatta kalma kavşağına gelirse neler olur? Herkes yaşamayı hak eder mi ya da yaşam hakkı taksim edilebilir mi? Ölümün kıyısında gelgitler yaşayan bu hikaye, seyircilerini de arafa götürüyor.

 

İmparator

Tarih: 13 Temmuz

Yer: Trump Sahne

Saat: 20:30

Dostlar Tiyatrosu yeni oyunu İmparator ile seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Oyun, Ryszard Kapuscinski’nin aynı adlı kitabından Colin Teevan tarafından uyarlanmış. İmparator oyununda Genco Erkal sahneyi Enes Sarı ile paylaşıyor. Oyunda Etiyopya imparatoru Haile Selasiye’nin tam 44 yıl süren saltanatı ve bu saltanatın sonu konu ediliyor. Oyun, son nefesini vermekte olan bir rejimin son anlarını, diktatörünü, saray yaşamını, saray hizmetkarları tarafından, onların gözüyle seyirciye anlatıyor.

 

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

Tarih: 14 ve 20 Temmuz

Yer: Trump Sahne ve Moda Sahnesi Büyük Salon
Saat: 20:30

Ece Temelkuran’ın aynı adlı kitabından sahneye uyarlanan oyunda, Deniz Işın, Elit Andaç Çam, Ayfer Tokatlı, Kazım Semih Varol ve Selen Uçar rol alıyor.

Selen Uçar’ın tekrar yazımı ile yeniden sahneye uyarlanan kara komik bir oyun olan Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, özellikle ‘topluma büyüyen şiddet ve Türkiye’de kadın olmak gerçeği’ konularını temel alıyor. Karakterler, her türlü baskı altında verilen yaşam mücadelesini, kadınların kafasındaki ‘sistemli karışıklığı’ sorgulayarak seyircisini kimi zaman içlendirip kimi zaman güldürüyor.

 

Ağaçlar Ayakta Ölür

Tarih: 20, 21, 22 Temmuz ve 23, 24, 25 Ağustos

Yer: İzmir, Balıkesir, İstanbul, Bursa ve Antalya

Saat: 21:00

Yaşanan uçak kazasıyla bir torunu hariç tüm çocukları kaybeden bir ailede, dede torununu hırsızlık yaparken yakalayınca onunla da bütün bağlarını kopartır. Yıllardan sonra sağlık sorunlarıyla karşılaşan büyükanne son kez torununu görmek ister fakat onun izini çoktan kaybetmişlerdir. Dede, eşinin son günlerinde mutlu olması için bir torun rolü oynayacak birini bulur, fakat gerçek torunun ortaya çıkmasıyla olaylar karışır.

Yalan bir dünyanın içinde bile iyiliğe sığınmanın gereksinim olduğunu vurgulayan oyun, on bir yılın ardından Nevra Serezli’yi yeniden sahneye döndürüyor.

Oyun, Temmuz ve Ağustos aylarında farklı tarihlerde İzmir, Balıkesir, İstanbul, Bursa ve Antalya’da seyirciyle buluşacak.

 

Yaşamaya Dair

Tarih: 20 ve 25 Temmuz

Yer: Trump Sahne ve  Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro ve Saat: 20:30 – 21:00

 

Tülay Günal ve Genco Erkal’ın sahneyi paylaştığı ‘Yaşamaya Dair’, Nazım Hikmet’in tutkusunu müzikli bir gösteri olarak seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Nazım Hikmet’in 60. ölüm yıldönümü için Genco Erkal tarafından uyarlanan ve yönetilen oyunda, Fazıl Say’dan Zülfü Livaneli’ye olmak üzere farklı sanatçıların besteleriyle Nazlım şarkıları seslendiriliyor.

Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ağırlıklı olarak işleyen oyunda, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusu, sürgün yılları ve vatan hasreti konu ediliyor.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER