TEMMUZ 2023 SERGİ AJANDASI

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikaye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

Fotoğrafçı Isabel Muñoz, yakın zamanda yapılan kazılarla tekrar gündeme gelen ve dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeliyor. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.

Özellikle farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan sanatçı, bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor.

Mekan: Pera Müzesi

Tarih: 15 Haziran – 22 Eylül

 

Düşler ve Hakikatler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi ilk sergisi Düşler ve Hakikatler ile açılışını gerçekleştirdi. Melike Bayık küratörlüğünde hazırlanan, zemin katta konumlandırılan sergide farklı disiplinlerden sanatçıların eserleri sanatseverlerle buluşturuluyor.

Sergide rüya, hatırlama, canlanma ve uyanış gibi soyut kavramlarla gerçek bir uykudan dinlenmiş, kendisiyle ve sokakla bütünleşmiş olarak uyanmayı odağına alıyor.

Mekan: Casa Botter

Tarih: 14 Nisan – 16 Temmuz

 

Cumhuriyet’in İlk Yılı: 29 Ekim 1923 – 29 Ekim 1924

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Cumhuriyetimizin 100. yılını özel olarak hazırladığı bir sergi ve kitapla kutlamaya başlıyor. Cumhuriyet’in ilk yılına ait Türkiye’de yaşanan ve pek çoğu ilk defa anlatılan gündelik hayata dair ilginç olaylar, spor ve dans müsabakaları, kültür sanat hayatından haberler, karikatürler ve belgesel filmlerle desteklenen bir sergiyi ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Mekan: Yapı Kredi Galeri

Tarih: 16 Haziran – 3 Eylül

 

John Craxton: Işığın Peşinde

Britanyalı ressam ve tasarımcı John Craxton’ın (1922-2009) yaşamını ve eserlerini tanıtan Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Meşher’de sanatseverlerle buluşturuluyor. 5 Nisan-23 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki sergide, sanatçının biyografisinin yazarı ve arkadaşı Ian Collins’in küratörlüğünü üstleniyor. John Craxton: Işığın Peşinde sergisi, anıtsal bir duvar halısı, tablolar, çizimler, baskılar, kitap tasarımları ve kişisel eşyaları da dahil olmak üzere geniş bir seçki sunuyor.

Mekan: Meşher

Tarih: 5 Nisan – 25 Temmuz

 

I HOPE

Adana’da yer alan KUN Art Space ve Bodrum’da yer alan Gallery Art Port iş birliğiyle düzenlenen,, umudun birleştirme ve iyileştirme gücüne inanarak hayat geçirdiği “I HOPE” başlıklı karma sergi, Bodrum Cruise Port’ta sergileniyor.

Çağdaş sanatın farklı disiplinlerinden toplam 18 sanatçısının eserlerinin yer aldığı karma sergide resim alanında Baran Kurtoğlu, Bawer Doğanay, Dicle Çiftçi, Erdinç Babat, Musa Hatan, Pelin Çağlar, Hemad Javadzade, Tao Ulusoy eserleri, Burak Ayazoğlu, Kadriye İnal ve Emre Bulut’un heykelleri, enstalasyon sanatçısı Büşra Çeğil, Graffiti sanatçısı Duvok, dijital sanatta Hamza Kırbaş, resim ve seramik sanatçısı Selin Karataş, resim ve heykel sanatçısı Tevfik Karagözoğlu, Punch Needle tekniğiyle Studio Pinprick, fotoğraf sanatçısı Tahsin Engin Gökten’in eserleri yer alıyor.

Mekan: Bodrum Cruise Port

Tarih: 21 Haziran – 16 Temmuz

 

Oculus II: İçerideki Dünya, Dışarıdaki İstanbul

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü yılsonu sergisi “OCULUS II: İçerideki Dünya, Dışarıdaki İstanbul”, Haliç Sanat Fener Ev 1’de açıldı.

İBB Kültür ve İBB Miras işbirliğiyle gerçekleşen, küratörlüğünü Dr. İpek Yeğinsü, akademik danışmanlığını ise Dr. Balca Arda’nın üstlendiği sergide, İstanbul’dan hareketle insan olma deneyiminin evrenselliğini ortaya koyan çalışmalarını bir araya getiriyor.

Üç alt temadan oluşan sergide “İçerideki Dünya” bireyin içsel yaşantılarına odaklanırken, “Dışarıdaki İstanbul” kent estetiği üzerinden görünür hale gelen toplumsal gerçekliklerin izini sürüyor. “Çevrim İçi-Çevrim Dışı” ise dijital teknolojilerin kültürel etkilerine eleştirel bir bakış sunuyor..

Mekan: Haliç Sanat Fener Ev 1

Tarih: 31 Mayıs – 31 Temmuz

 

Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013) Retrospektif Sergisi

Müze Gazhane, “Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013) Retrospektif” sergisyle seri serginin ilkine ev sahipliği yapıyor.  İBB’nin Cumhuriyetin öncü kadın ressamlarının ele alındığı seri serginin ilkinde Naile Akıncı’nın altmış yıl süresince resmettiği, İstanbul’un ilham verici semti Eyüp ve Piyer Loti’ye odaklanan retrospektif sergi, 5 Nisan-16 Temmuz 2023 tarihleri arasında gezilebilecek.

Sanat Tarihçi Ebru Nalan Sülün küratörlüğünde, hazırlanan sergi kapsamında; Naile Akıncı’nın kişisel, özel ve devlete ait kurumsal koleksiyonlarda yer alan 200’e yakın eseri sanatseverlere sunuluyor. Toplam, 7 farklı tarih bölümüne ayrılan sergide yapıtlara sanatçının sanat yaşamı süresince kaleme alınan referans sanat eleştirisi metinleri, sanatçılar tarafından yorumlanan Naile Akıncı otoportreleri eşlik ederken sergi, döneme dair bu bağlamda kapsamlı- önemli bir perspektifi sunmayı amaçlıyor.

Mekan: Müze Gazhane

Tarih: 5 Mayıs – 16 Temmuz

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER