TDK, 4 kelimenin cinsiyetçi anlamını kaldırdı 

Türk Dil Kurumu (TDK), yıllardır gösterilen tepkiler ve toplanan imzalar sonrasında ‘Müsait, Kirli, Esnaf ve Serbest’ kelimelerinin cinsiyetçi ifadeler içeren anlamlarını kaldırdı. İmza kampanyası platformu Change.org’da, bu konuda TDK’ya yönelik çok sayıda kampanya başlatılmış ve yüzbinlerce imza atılmıştı.

TDK’nın tepkiler üzerine ‘Türkiyeli’ kelimesini sözlükten kaldırması, akla tepki gösterilen diğer kelimeleri getirdi. Müsait, Kirli, Esnaf ve Serbest kelimelerinin cinsiyetçi anlamlarının da kaldırdığı ortaya çıktı. Kadınlar bu kelimelerin cinsiyetçi anlamlarının kaldırılması için yıllardır mücadele ediyordu. Daha önce bu kelimelerin anlamları arasında yer alan aşağıdaki ifadeler kaldırıldı:

Müsait: Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)

Kirli: Aybaşı durumunda olan (kadın)

Serbest: Ağırbaşlı olmayan, hoppa (kadın)

Esnaf: Kötü yola sapmış olan kadın

Müsait kelimesi için Gökçe Karaoğlu tarafından Change.org’da başlatılan kampanyaya 115 bin 278 kişi; Kirli kelimesi, Doğa Dilvin Şahin’in başlattığı kampanyaya ise 63 bin 547 kişi; cinsiyetçi anlamlar içeren tüm kelimelerde düzenleme yapılması için Ceren Başok tarafından başlatılan kampanyaya ise 10 bin 710 kişi imza atmıştı.

Gökçe Karaoğlu kampanyasında bu ifadelerin kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkilliğe hizmet etmekte olduğunu savunurken, Doğa Dilvin Şahin 21’inci yüzyılda kadınların hâlâ bu şekilde ifade edilmesini değiştirmeyi amaçlamıştı.

TDK’da bulunan tüm cinsiyetçi tanımların kaldırılmasını talep eden Ceren Başok ise “Tabii ki mücadelemiz diğer kelimeler için de devam edecek” diyerek, “Susmadık, görmezden gelmedik ve hep birlikte başardık. Bir imza mı değiştirecek, ben ne yapabilirim ki diye düşünmeyin ve değişim için bir harekette bulunun. Size destek verecek bir sürü kişiyle gerçek bir değişim yaratacaksınız” diye konuştu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER