Tatil için âdet ertelerken hekime danışın

Yaz tatilinin âdet dönemi yaşayan kadınlar için tatil planlarının oldukça zorlayıcı olabildiğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Pervin Karlı, “Âdet dönemini ertelemek veya erkene almak için öncesinde bir kadın doğum muayenesi yapılması önemlidir” dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Pervin Karlı, tatilde kadın sağlığı konusunda açıklamalar yaptı. Doç. Dr. Pervin Karlı şu önerilerde bulundu:

“Deniz kadın sağlığı ve insan sağlığı için önemli bir faktördür. Ancak kadınlarımızın yaz aylarında denize girdiklerinde enfeksiyon kapmamaları için uzun süreli ıslak mayoyla kalmamaları gerekir. Ayrıca uzun süreli yağmur ve sel gibi durumların olduğu dönemlerde denizin içerisine karışmış olabilecek kanalizasyon atıklarının enfeksiyon riskini artırabilmesi nedeniyle denize girme bu zamanlar tercih edilmemesi gerekir. Hali hazırda bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsa kadın, her ay verdiği ilaç ara dönemini vermeden doğum kontrol hapı kullanarak tatili adetsiz geçirebilir. Ancak bu tarz tedavileri her ay kullanmak önerilmez. Yılda 1-2 kez gereklilik halinde doktor kontrolünde kullanılması uygun olacaktır. Bu ilaçların kullanımına bağlı nadir de olsa yan etkiler görülebilir.

İdeal başlama tarihi 3-4 gün öncesidir

Bu ilaçlar bazı hastalarda ciltte lekelenme yapabilir ve nadiren de olsa ilacın kullanımına rağmen, tatil döneminde âdet kanaması görülebilir. Bu nedenle, bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Âdet geciktirici ilaçlara ideal başlama tarihi, beklenen âdet kanamasının başlangıç tarihinden 3-4 gün öncesidir. İlaç günde iki veya üçer defa birer adet kullanılır. Fakat hekim kontrolünde olması önemlidir. Sonuç olarak, âdet dönemini tatil planlarını engelleyen bir sorun olmaktan çıkarmak için doğru planlama yapmak önemlidir. Bu sayede, tatil zamanlaması âdet dönemi ile çakıştığında bir ıstırap olmaktan çıkacaktır.”

 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER