Tarımdaki kadın girişimcilere kariyer fırsatları sunan program İstanbul’da gerçekleştirildi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’, 16-17 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. KAGİDER ve Migros iş birliğiyle düzenlenen, yoğun bir eğitim programının uygulandığı kampta ‘Dünyada ve Türkiye’de Tarım’, ‘Tarımda Yeni Pazarlar’, ‘Liderlik’, ‘Marka Olmak & Satış Teknikleri’, ‘Dijitalleşme’, ‘Finansal Yönetim’ ve ‘Tarım Teknolojileri’ gibi konular ele alındı.

 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Migros iş birliğiyle, tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermek amacıyla hayata geçirilen ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’ kapsamında üç yıldır düzenlenen kamp çalışması 16-17 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Geniş kapsamlı program içeriği olan kampa, tarım sektöründe en az bir, en çok üç yıldır faaliyet gösteren 60 kadın girişimci katıldı. Kampın ilk gününde açılış konuşmalarının ardından, ‘Dünyada ve Türkiye’de Tarım’, ‘Finansal Kaynaklar ve Finansa Erişim’ ve ‘Tarımda Yeni Pazarlar’ başlıklı oturumlar düzenlendi. İkinci günde ise ‘Liderlik’, ‘Marka Olmak & Satış Teknikleri’, ‘Coğrafi İşaretler/Patent’, ‘Kalite Süreçleri’, ‘Dijitalleşme’, ‘Finansal Yönetim’ ve ‘Tarım Teknolojileri’ gibi konular ele alındı. Alanında uzman isimler kadın girişimcilere detaylı bilgiler aktardı. Programın sonunda girişimci kadınlara ilham vermek amacıyla gerçekleştirilen rol model oturumunda, tarım sektöründe başarılı olmuş kadın girişimciler öykülerini anlatarak, katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

“Tarım sektörünün büyümesi için kadın girişimcilerin desteklenmesi önemli”

 

‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’nın üçüncü kamp çalışmasıyla ilgili konuşan KAGİDER Başkanı Emine Erdem, şunları söyledi:

“Gerek tarım sektörünün sürdürülebilir büyümesi gerekse de Türkiye’nin kalkınması açısından tarım sektöründe kadın girişimcileri desteklemenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kararlılıkla sürdürdüğümüz ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’ bu yaklaşımımızın bir ürünü. Bu çalışma için kapsamlı bir eğitim programı hazırlandı. Kadın girişimcilerin işlerini geliştirmek ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgilere yer verdik. Daha önceki çalışmalarımızda da olduğu gibi aralarından belirlenecek 15 girişimciye de mentorluk desteği sağlayacağız. Çok güzel sonuçlar aldığımız bu programı sürdürmeye kararlıyız. Bu çalışmada iş birliği yaptığımız Migros Ticaret A.Ş.’ye de bu vesile ile bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”  

“Kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesinden mutluluk duyuyoruz”

Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Ekmel Nuri Baydur ise programa ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Migros olarak, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine, kadın üreticilerin artmasına katkı sağlayan, kadın girişimcilere cesaret ve umut veren pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bölgesel Kadın Kooperatifleri buluşmaları kapsamında düzenlediğimiz eğitimlerle kadın üreticilerin büyümelerine ve güçlenmelerine yardımcı oluyor, kadınların üretime katılmasını destekleyen güçlü yatırımlarımızla emeklerinin ulusal pazarda karşılık bulmasını sağlıyoruz. KAGİDER ile birlikte tarım alanındaki kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’mıza katılan kadın girişimcilerin kariyer yolculuklarında ihtiyaç duyacakları öğretileri paylaşıyor, Migros standartlarına uygun ürünleri Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarımızda tüketicilerle buluşturuyoruz. Yakın zamanda programımıza katılan Mersinli bir girişimcimizin Migros’a özel olarak yetiştirdiği kazları alarak, kazın artık sadece Kars’ta değil, Mersin’de de üretebildiğini gösterdik. Tüm girişimcilere ilham olacak bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. KAGİDER ile üçüncü yılını geride bıraktığımız iş birliğimizden büyük mutluluk duyuyor, uzun seneler boyunca kadın girişimcileri destekleyen önemli adımlar atacağımıza gönülden inanıyoruz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER