SUZUKI JIMNY: Bulabilen, kaçırmasın!

Böylesine bir ilgiyi ya da sevgiyi, Suzuki’nin kendisi bile beklemiyordu! Çünkü yeni Suzuki Jimny, sadece Türkiye’de değil dünyada adeta yok satıyor; bulabilen satın alıyor ve kimse ondan vazgeçemiyor. Haksız da sayılmazlar. Gelin bu yazımızda buna neden olanları ele alalım.

Öncelikle Jimny’nin köklerine bakalım. 1970’te en küçük arazi araçlarından biri olarak Japonya’da yollara çıkan bir tarihi var. O dönem adı sadece Jimny değil, farklı isimler ya da kasa kod isimleriyle dünyanın farklı coğrafyalarında boy gösteriyor. 1980’li yıllara geldiğimizde, özellikle Türkiye’nin güney sahillerinde bolca gördüğümüz Samurai adı devreye giriyor. 1981’den başlayan Samurai efsanesi 2018’de Hindistan’daki son üretime kadar devam ediyor. 1997’de üçüncü ana nesil devreye girdiğinde Türkiye’de de ilk defa Jimny adını duyuyoruz. Vitara’nın küçük kardeşi gibi algılanan Jimny, devre dışı bırakılabilen 4×4 sistemi, kompakt boyutları ve kıvrak manevra kabiliyetiyle popülerleşen SUV pazarında, her dönem ‘para eden’ bir yatırım aracına dönüşüyor. 2018’de tanıtılan yeni Jimny’yle de bu durum pekişiyor. 

Yeni Suzuki Jimny o kadar popüler bir kült haline geldi ki, artık bu boyutlarda, bu fiyatlarda, tüm güvenlik donanımları olan, basit ancak sonsuza kadar bozulmayacak, güvenilir yapıdaki bir mekanik otomobil bulmak neredeyse imkânsız. Jimny’nin artık neredeyse hiçbir popüler SUV’da sunulmayan devre dışı bırakılabilen 4 tekerlekten çekiş sistemi ise pek çok kişinin esas satın alma kriteri sayılmayabilir. Çünkü yeni Jimny, o kadar sempatik bir görünüme sahip ki, evcil bir hayvanmışçasına onu evlat edinmek istiyorsunuz!

ŞEHİR HAYATININ EN PRATİK SUV’LERİNDEN

Jimny’nin bu derecede popüler olmasını sağlayan tasarımı, bir arazi aracından beklendiği gibi köşeli yapısını hiç bozmamasından geliyor. Kompakt boyutlarıyla şehir içinde hayatı kolaylaştıran yeni Suzuki Jimny, hem asfalt hem de arazi kullanımında yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Bu sebeple de ‘sınıfsız otomobiller’ kategorisinde sayılıyor. Ayrıca Jimny 2019 yılında, otomotiv sektörünün en prestijlisi olarak görülen ve bağımsız jüri üyelerinden oluşan ‘Dünyada Yılın Otomobil Ödülleri’nde ‘Yılın Şehir Otomobili’ kategorisinde birinciliğe ulaştı. 

Uzunluğunun 3.7 metre civarında olmasıyla hemen her yere park edebilmeniz bir yana, yüksek oturma pozisyonuyla da trafikteki hâkimiyetinizi mutlak kılıyor. 4 kişilik iç mekân ve ufak bir bagaj sunmasıyla, özellikle şehir hayatındaki pratik bir ulaşım aracı gibi düşünülebilen Suzuki Jimny, arka koltuklarının yatırılmasıyla, 2 kişilik ve 800 litreden fazla yükleme alanı sunabilen bir hobi aracına da dönüşebiliyor.

1.5 litrelik 100 HP gücündeki benzinli motoru ve 4 kademeli otomatik şanzımanla adeta sonsuzluğa göz kırpan Suzuki Jimny, sorunsuz bir teknik altyapıya sahip. Suzuki Jimny ile önemli olan çok hızlı gitmek değil, sürekli gidebilmenin sevinci! Ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 7.5 litre. 

8 RENK SEÇENEĞİNDE BİZİM FAVORİMİZ!

Geçmişten gelen karakteristik tasarım unsurlarını bünyesinde barındırmaya devam eden yeni Suzuki Jimny; kötü hava şartlarında daha fazla görünürlük sunan ‘Kinetik Sarı’ veya arazide daha kolay gizlenmeye yardımcı olan ‘Orman Yeşili’ gibi iki özel renk de dahil olmak üzere sekiz farklı gövde rengiyle satılıyor. Bizim favorimiz ise kesinlikle ‘Kinetik Sarı’.

GÜVENLİK DONANIMI EKSİKSİZ

Suzuki tarafından geliştirilen ve GLX donanımında standart olarak sunulan kaza önleyici güvenlik teknolojisi Suzuki Safety Support, günlük sürüş koşullarında sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Öndeki araç veya yaya ile olası bir çarpışma tespit etmesi halinde Dual Sensor Brake Support (DSBS) (Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi) çarpışmayı önlemek ve etkilerini hafifletmek üzere sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor; fren gücünü artırıyor veya duruma göre otomatik olarak fren yapıyor.

Ayrıca Şerit Takip Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Uzun Huzmeli Far Asistanı gibi teknolojiler de sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüyü destekliyor. Yeni Suzuki Jimny ayrıca Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, yokuş kalkış desteği, Eğim İniş Yardımcısı, Acil Durum Fren İşareti, ESP, darbe sönümleyen gövde TECT, lastik basıncı uyarısı sistemi ile de donatılıyor. Jimny’deki bluetooth uyumlu akıllı telefon desteğine sahip 9 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı ses ve görüntü sistemi de yolculukları keyfe dönüştürüyor.

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER