Suudi Arabistan Uzaya Kadın Astronot Göndermeye Hazırlanıyor 

Suudi Arabistan Krallığı, ülkenin petrole olan bağlılığını azaltmak amacıyla geniş kapsamlı Vizyon 2030 planını hayata geçiriyor. Ülke, bu planın bir parçası olarak bilim ve teknolojiye yatırım yapacak.

Ülkenin resmi haber ajansında (SPA) tarafından yayınlanan habere göre, 2023 yılında bir kadın astronot da dahil olmak üzere, Suudi Arabistan,  kendi astronotlarını uzaya göndermek için eğitim programı başlatacak.

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi olan Muhammed bin Salman tarafından desteklenen Vizyon 30 planında kadınların işgücüne katılımının güçlendirilmesi de yer alıyor.

Suudi Uzay Komisyonunun yaptığı açıklamada ise, “Krallığın iddialı 2030 Vizyonunun ayrılmaz bir parçası olan Suudi Astronot Programı, insanlığa daha iyi hizmet etmek için Suudi astronotlarını uzaya gönderecek” ifadeleri yer alıyor.

Astronotlardan biri, Suudi Arabistan Krallığı için tarihi bir ilki temsil edecek olan Suudi bir kadın olacak. 

Ülkedeki şeriat ve ataerkil sistem göz önünde bulundurulduğu zaman, “2030 Vizyonu” içinde yer alan hedefler çerçevesinde kadınların haklarını iyileştirmek için adımlar atılıyor.

Ülkede 1985 yılında uzaya seyahat eden ilk Suudi Arabistan vatandaşı, NASA’nın Discovery misyonunun 7 kişilik mürettebatından biri veliaht prensin üvey kardeşi ve bir hava kuvvetleri pilotu olan Suudi Arabistan Prensi Sultan bin Salman’dı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER