Siyasette Kadın 2023 Haritası Yayımlandı

Siyasette Kadın 2023 Haritası yayımlandı. Yayınlanan haritaya göre ‘’Toplumsal cinsiyet eşitliği hala sağlanamadı’’. 

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) 2005 yılından beri hazırladığı ‘Siyasette Kadın’ haritasının 2023 yılı nüshasını yayımladı. Harita, 1 Ocak 2023 itibarıyla kadınların yönetici pozisyonlarında ulusal parlamentodaki en güncel oranlarını ve bölgesel dağılımını gösteriyor. Verilere göre; dünya genelinde siyasi lider rolündeki kadınların oranının hem hükümette hem de parlamentoda artışı söz konusuyken, bu oran bazı ülkelerde hala çok düşük.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik’in yayımladığı ‘Siyasette Kadın 2023’ haritasına göre dünya genelinde daha fazla kadın politikada karar alma süreçlerine katıldı fakat toplumsal cinsiyet eşitliği hala sağlanamadı. Hala ortalamanın altında olan Türkiye için ise geçici özel önlemler öneren Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik, kadınların kazanabilecekleri sıradan aday gösterilmesinin büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

‘Ekonomi, Savunma ve Enerjide Erkek Hakimiyeti Devam Ediyor’

UN Women İcra Direktörü Sima Bahous, kadınların siyasete katılımına ilişkin hazırlanan haritayı yorumlayan kadınların devlet ya da hükümet başkanlığı kademelerinde yeterli seviyede temsil edilmediklerini belirterek, “Bakanlıkların dörtte birinden daha azında kadınlar bulunurken, ekonomi, savunma ve enerji gibi bakanlıklarda erkeklerin hakimiyeti devam ediyor. Tam demokrasi, ancak kadınların eşit katılımı ile gerçekleşebilir. Kadın liderlere karşı devam eden şiddet ve tehditler, ekonomik ve sosyal iyileşmeye olan ihtiyacı dile getirecek adayların ve oy verenlerin seslerini duyurmasını engelliyor. Gerçekten eşitliği sağlayacak bir değişikliğe ihtiyacımız var” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER