Sivil toplum kuruluşlarından Akbelen için ortak çağrı

Muğla’nın Milas ilçesinde, linyit sahasını genişletmek için Akbelen ormanında ağaç kesilmesine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları ortak bir açıklama ile karardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Akbelen Ormanı’nda YK Enerji’ye ait kömür madenine karşı köylüler, 2019’dan bu yana mücadele ediyor. Dava süreci devam ederken 24 Temmuz sabah saatlerinde bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi ve ağaç kıyımı başladı. Bölgede eylem başlatan İkizköy direnişçileri de jandarmanın biber gazlı ve coplu saldırısına uğradı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, paylaştıkları ortak açıklamayla saldırıların ve ağaç kesiminin son bulmasını istedi. Açıklmada “Bu ormanın çevresindeki yaşam, tarım alanları, köyler, binlerce yıllık kadim kültürüyle birlikte, yöredeki kömür madenleri tarafından 40 yılı aşkın süredir ve Çevresel Etki Değerlendirme raporu dahi düzenlenmeden yok ediliyor” denildi.

Akbelen Ormanı’ndaki maden sahasının genişletilmesine karşı dava açan İkizköylüler’in talebiyle yerel idari mahkemenin, yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin hatırlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“2021 yılı ağustos ayında, Akbelen Ormanı’nın maden sahasının genişletilmesine karşı dava açan İkizköylüler’in talebi ile yerel idari mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bölgede bu süreçte üç kez bilirkişi keşfi yapıldı. Üçüncü bilirkişi keşfi sonrasında heyet tarafından hazırlanan bilirkişi raporu sonucunda yerel idari mahkeme yürütmenin durdurulması kararını kaldırdı. İkizköylüler raporun gerçeğe aykırı olduğu iddiasıyla bilirkişi heyeti hakkında şikâyette bulundu ve acilen yürütmenin durdurulması için yeniden başvuru yaptı.

“Bölgede bu süreçte üç kez bilirkişi keşfi yapıldı. Üçüncü bilirkişi keşfi sonrasında heyet tarafından hazırlanan bilirkişi raporu sonucunda yerel idari mahkeme yürütmenin durdurulması kararını kaldırdı. İkizköylüler raporun gerçeğe aykırı olduğu iddiasıyla bilirkişi heyeti hakkında şikayette bulundu ve acilen yürütmenin durdurulması için yeniden başvuru yaptı. İkizköylüler’in itirazları ve direnişleri sürerken Akbelen Ormanı’nda kesimin başlamasını üzüntüyle karşılıyoruz. Ülkemizde ve dünyada iklim krizi nedeniyle sayıları ve sıklığı giderek artan orman yangınları, seller ve sıcak hava dalgaları ormansızlaşma sonucu her geçen gün daha da derinleşiyor. Bu nedenle; iklim değişikliği ve doğa koruma konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları olarak daha önce yaptığımız çağrıları yinelemek istiyoruz.”

Ortak açıklamada Akbelen Ormanı için şu taleplerde bulunuldu:

  • Pek çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan, yaşlı ve doğal bir kızılçam ormanı olan 780 dönümlük Akbelen Ormanı’nın kesiminin hemen durdurulması.
  • Akbelen Ormanı alanında maden işletme izni veren kararın iptal edilmesi.
  • Akbelen Ormanı’nı da içine alan 86541 No’lu ruhsat alanı içindeki maden sahası genişletme projesinin; mevzuat gereği Yeniköy ve Kemerköy termik santralların kapasite artırımı projesi, bölgedeki diğer kömür ocakları ve Yatağan Termik Santralı, diğer madencilik ve endüstriyel tarım gibi faaliyetler ile birlikte toplam (kümülatif) etkilerini ele alacak şekilde Bütünleşik Çevresel Etki Değerlendirmesine tabi tutulması.
  • Santral ve madenlerin ömürlerinin uzatılmasıyla ilgili planların halka sorulması.

Açıklamaya imza atan sivil toplum kuruluşları şöyle:

Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe)

Çevre Hukuku Ağı

Ege Orman Vakfı

Ekosfer

Fosil Yakıtların Ötesi (Beyond Fossil Fuels)

Greenpeace Akdeniz

İklim için 350 Derneği

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği (İDPAD)

Mekanda Adalet Derneği (MAD)

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA)

TEMA Vakfı

Temiz Hava Hakkı Platformu

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)

Yeşil Düşünce Derneği

YUVA

Yuvam Dünya Derneği

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER