Siverek’ten Kadın İstihdamına Destek 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin ilk kadın belediye başkanı olan Ayşe Çakmak göreve geldiği günden bu yana kadınlara verdiği değer ile gündemden düşmüyor.  Göreve gelir gelmez ilk olarak Siverek Belediyesi’nde idari kadın personel sayısını  %70 arttıran Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, bu kez ‘’Siverek Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’’ni hayata geçirdi.  

Kooperatif kapsamında özel bir dondurma firmasıyla anlaşma sağlayan Çakmak, “En güzel destek kadınlara meslek” projesinin bir üyesi olup dezavantajlı durumda olan 5 kadını ‘Hobbit Evleri’nde istihdam etti.

Çakmak, aynı zamanda kooperatif bünyesinde bulunacak olan ‘’Sera Projesi’’ni de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tamamlanması için çalışmaların devam ettiği ‘Sera Projesi’ ilk etapta yaklaşık 60 kadına daha iş imkânı sağlanması hedefleniyor.  Projenin ilerlemesi ile birlikte bu sayının arttırılması planlanıyor. 

Siverek Belediyesi son olarak, OSB’de yer alan 80 alandan 42’sinin fabrikalara tahsis edildiği alanın 2’sini satın aldı. 25 milyon liralık yatırım değeri bulunan 2 fabrikada çalışacak personel sayısının yüzde 40înın kadın olması amaçlanıyor.

Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak konuyla ilgili; “Hem aile hem ülke ekonomisine katkısının büyük olacağını düşündüğümüz için kadınlarımızı kadın kooperatifi bünyesinde toplamaya çalışıyoruz. Şu anda kadınlarımızı iş sahibi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunun yanı sıra sera projesiyle birlikte 60 ailemizin mevsimlik göçünü engellemiş olacağız. Bu 60 ailemizin çocuklarıyla birlikte iş sahibi olmasını sağlamış olacağız. En büyük istihdam atağımızı ise OSB’deki fabrikalarımızda yapacağız.

Fabrikalarımızın tamamlanarak üretime hazır hale gelmesiyle yaklaşık 700 aileye daha istihdam sağlayacağız. Bu istihdam sayısının da en az yüzde 40 oranında kadın çalışan olmasını hedefliyoruz. Yani kadınlarımıza yönelik her alanda destek ve pozitif anlamda ayrımcılık yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER