Şişecam 2030’a kadar kadın çalışan oranı yüzde 25’e çıkaracak

Şişecam, 2022 yılı sürdürülebilirlik raporunu açıkladı. Rapora göre Şişecam, yüzde 23 olan kadın çalışan oranını 7 yılda yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor. 

Faaliyet gösterdiği tüm alanlarda dünyanın en büyük üç oyuncusundan biri olma hedefiyle üretim ve yatırımlarını sürdüren Şişecam, 4 kıta ve 14 ülkedeki karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl sürdürülebilirlik odağında yaptığı tüm çalışmaları 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nda toplayan Şişecam, sürdürülebilir gelecekle ilgili hedeflerini açıkladı. 

Yenilenebilir enerji kullanımını 8 kat artırma hedefi

Rapora göre Şişecam, sürdürülebilir ve temiz enerji dönüşümü kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 2022’de yenilenebilir enerji kurulu kapasitesini 10 MWp seviyesine ulaştırdı. Bu kapasite artışıyla birlikte yıllık 8 bin 321 MW yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştiren Şişecam, yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonunu önledi. 2022’de gerçekleştirdiği bu çalışmalarla 29 milyon TL’lik enerji tasarrufu elde eden Şişecam, 6,8 milyon metreküp suyun ise geri dönüşümünü sağladı. Şişecam, fabrikalarındaki yenilenebilir enerji kullanım oranını da 2030 yılına kadar 8 kat artırmayı hedefliyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında kadın çalışan sayısını artırmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: “Çeşitlilik ve kapsayıcılığa değer veren yönetim politikalarımızla daha eşitlikçi ve paylaşımcı bir dünya için toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyoruz. Bugün 5 bin 500’ü aşkın kadın çalışanımız toplam çalışanlarımızın yüzde 23’ünü temsil ederken, bu oranı artırmak için kadın çalışanlarımıza uygun hale getirebilmek adına kapsayıcı tesisler kurmayı eşitlik politikamızın bir parçası olarak ele alıyor ve gerekli yatırımları yapıyoruz. 2030 yılı itibarıyla çok uluslu çalışma ortamının oluşturulmasını, Women Expression Programı’nın hayata geçirilmesini ve kadın çalışan oranımızı da en az yüzde 25’e yükseltmeyi hedefliyoruz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER