Şirin Tekeli 2022 Araştırma Ödülleri Kazananlar Listesi Açıklandı

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından; demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm alanlarında önemli çalışmalar yapan akademisyen Şirin Tekeli anısına düzenlenen Araştırma Ödülleri 6. kez sahiplerini buldu.

Bu yıl, Esra Demirkol Colosio, Burcu Saka ve Elif Mura Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Şirin Tekeli Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Araştırma Teşvik Ödülleri ise İlkay Özküralpli, Özden Senem Erol ve Mine Egbatan’a verildi.

Doktora öğrencileri ile doktora derecesini tamamlamasının üzerinden en fazla 15 yıl geçen araştırmacıların çalışmalarının kabul edildiği ödül programında, değerlendirmeler üniversitelerarası bir seçici kurul tarafından akademik kriterler temel alınarak yapılmaya devam ediyor.

2022 ödülleri için hibrit olarak düzenlenen tören ve konferansta konuşan Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) Direktörü Hülya Adak, 

“Şirin Tekeli Araştırma Ödülleri ve Konferansı’nı düzenlemeye Şirin Tekeli’yi kaybettiğimiz 2017 yılında Ayşe Gül Altınay’ın öncülüğünde bir ekip olarak başladık. Araştırma Ödülleri kapsamında bugüne kadar toplam 41 araştırma projesi ve bu projelerde yer alan 50 araştırmacıya destek sağladık. Araştırmacı ve yazar kimlikleriyle Şirin Tekeli’den ilham aldığımız kadar, İnsan Hakları Derneği (1986), Mor Çatı Kadın Sığınağı (1990), Kadın Eserleri Kütüphanesi (1989-1990) ve KADER’in (1997) kurucularından biri olan Şirin Tekeli’nin aktivizminin de yakın dönem toplumsal cinsiyet çalışmaları üzerindeki izdüşümlerini görünür kılmak istedik. Bu sene Şemsa Özar, Sevgi Uçan Çubukçu, Ayşe Gül Altınay, Zeynep Uysal ve Evren Savcı’dan oluşan Ödül Seçici Kurulu müthiş heyecan verici çalışmaları seçerek, Sigrid Rausing Vakfı’nın desteğiyle ödül almalarını sağladı.

Düzenlediğimiz bu konferansta da geçen senenin ödül alan çalışmaları arasında edebiyattan tiyatroya, spordan dijital gıda pazarları ve ev vloggerlarına kadar müthiş özgün sunumlar dinledik. 2017’den bu yana yapılan sunum ve yazılan makaleleri bir kitapta derliyor olacağız. Bu yıl hibrit gerçekleştirdiğimiz ödül töreni ve konferansta toplumsal cinsiyet araştırmaları konusunda çalışan araştırmacıları bir araya getirebilmekten dolayı mutluyuz.” Dedi.

 

Toplantının açılış konuşmacılarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yeşim Arat ise,  

“Şirin Tekeli kadın çalışmalarına çok önemli katkılarda bulundu. Kadın konusunu, çalışılabilmesi ve araştırılabilmesi için gereken akademik konumuna yerleştirdi ve önemli bir paradigma değişikliğine gidilmesine yol açtı. Ayrıca Türkiye’de ilk defa “Kadınlar neden siyasal hayatta yer almıyor” sorusunu sordu ve bu soru çok önemliydi.

Son olarak, kadın çalışmalarında araştırmaların yapılabileceği liberal bir kanal açtı. Bu üç önemli katkı, sadece kadın çalışmalarını değil; Türkiye’deki siyaset bilimi ve sosyal bilim çalışmalarını da etkiledi. Şirin Tekeli kadın sorunlarının geniş, liberal bir çerçeve içinde tartışılması, incelenmesi ve araştırılması için önemli bir çerçeve çizdi. Akademik çalışmaları dışında kadın hareketine ve bu yolla da kadın çalışmalarına ciddi katkılarda bulundu.” İfadelerini kullandı.

 

Londra Üniversitesi SOAS Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Kandiyoti de şunları söyledi:

“Şirin Tekeli bugün gördüğünüz bütün kadın hakları ve insan hakları kurumlarında iz bırakmış biri. İnsan Hakları Derneği’nin kurucularındandı.1987 yılının “aile içi şiddete karşı” yürüyüşünde aktifti.1989’da mor iğne kampanyasını başlattı. 1990 yılında kurulan “Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı” çatısı altındaki kütüphanenin hazırlık aşamasında aktif bir şekilde çalışarak, dünyadaki başka örnekleri inceledi. İyi örnekleri bularak bu kütüphanenin kurucularından biri oldu. Ayrıca 1997’de kurulan KADER gibi kurumların ortaya çıkmasında hem kurumsal hem akademik birçok katkısı oldu”.

Konferans, ödül alan tüm araştırmacıların söz konusu araştırmalarının sonuçlarını paylaşmaları ile son buldu. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER