Şiddeti Frenliyoruz Mardin’de

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin, toplumdaki ayrımcılık ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda taksicilere farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirdiği ”Şiddeti Frenliyoruz, Sınırları Çiziyoruz” projesi Mardin’de. 

Proje, Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası, Kamer Vakfı Mardin şubesi ve Kızıltepe Temsilciliği ile birlikte yürütülüyor.

Proje kapsamında başta Mor Salkım Derneği’nin ana merkezinin bulunduğu Bursa olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerindeki taksi şoförlerine şiddete uğrayan kadınlarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğiyle ilgili çeşitli eğitimler duraklarda veriliyor. Eğitimleri, alanında uzman, dernek üye ve yöneticilerinin yanı sıra avukat, sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog ve aktivistler veriyor. 

Eğitimlere katılan şoförlere ayrıca Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerinde kitapçıklar dağıtılıyor. Eğitimler tamamlayan şoförler, taksilerinin kadınlar için güvenli olduğunu göstermek adına araçlara etiketler yapıştırıyor ve her durağa “manifesto” asılıyor.

Projede; Uluslarası Cinsiyet Eşitliği ve Sosyal İçerme uzmanı Burcu Üzümcüler, Sivil Toplum uzmanı İclay Polat, Uzman Psikolog Saliha Türksöz Kaplan ve Avukat Aybüke Çakırel tarafından Ayrımcılık ve Toplumsal cinsiyet yaklaşımı, Cinsiyete dayalı şiddet, Şiddetle Mücadelede Yasal Süreçler, Şiddete Maruz Kalan kişi ile iletişim teknikleri, İletişimde Duygu Yönetimi-Stres ve öfke kontrolü, Yetişkin Eğitim Teknikler, Şiddet nedir ve cinsiyet eşitsizliği şiddete etkileri, Şiddetle Mücadele Mekanizmaları, Şiddetle mücadelede yasal süreç bilgilendirmeleri yapılacak.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER