Sevra Erhan Colin’s Global Pazarlama İletişimi ve Müşteri Deneyimi Grup Müdürü Oldu

Sevra Erhan, Dünyanın 38 ülkesinde 600’ü aşkın mağazasıyla hizmet veren Colin’s’in Global Pazarlama İletişimi ve Müşteri Deneyimi Grup Müdürü oldu. Erhan, bu göreviyle birlikte markanın faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki pazarlama iletişimi ve müşteri deneyimi operasyonlarından sorumlu olacak.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlayan Erhan, Koç Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisansını bitirdikten sonra “Yeşil Pazarlama İletişimi” konulu teziyle Marmara Üniversitesi’nde yüksek başarı derecesini almıştır. Erhan, profesyonel kariyer hayatına ilk adımı Ve PR şirketinde Danışman olarak atmıştır. Bu görevini 2 yıl boyunca yürüten Erhan, hemen ardından Damat / Tween / D’S Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Burada 2 yıl kadar görev alan Erhan, hemen ardından Aras Kargo’ya Kurumsal İletişim Müdürü olarak transfer olmuştur. Ardından Roman Mağazaları şirketinde Pazarlama İletişim Müdürü olarak geçiş yapan Erhan, burada ise 2 yıl emek verdikten sonra Tekno Moda adlı girişimin başında yer almıştır. 

Erhan, son olarak 2012 yılında Aydınlı Holding altyapısında bulunan Pierre Cardin, Cacharel ve U.S. Polo Assn Marka ve İletişim Direktörlüğü görevini 7 yıl 7 ay boyunca üstlenmiştir.

Sevra Erhan,  profesyonel kariyer hayatına Colin’s’in Global Pazarlama İletişimi ve Müşteri Deneyimi Grup Müdürü olarak devam edecek.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER