Satranç’ta Yılın Kadınları Ödüllerinde Türkiye’ye 3 Ödül

Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE) “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri’’inde, Türkiye’den 3 başarılı kadın ödüle layık görüldü. Törende tüm ülkeler arasında en fazla ödülü Türkiye kazandı. 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı (TSF) Gülkız Tulay, satranç sporunun ülkemizde yaygınlaştırılması için hayata geçirdiği başarılı projeler ile “Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi” ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’nin ilk uluslararası kadın satranç Ustası olan Nilüfer Çınar Çorlulu ise  “Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni” ödülüne sahip oldu. 

Milli sporcu Handenur Şahin ise “Avrupa’nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Engelli Kadın Oyuncusu” ödülüyle kariyerini taçlandırdı. 

TSF Başkanı Gülkız Tulay, sahip olduğu ödül ile ilgili, “Ne mutlu ki her geçen gün daha ileri giden, yıldız sporculara sahip olan ve göz kamaştıran başarılara imza atan Türk satrancının geldiği noktayı artık dünya da takdir ediyor. Bu ödülü bireysel bir takdirden ziyade Türk satrancının dünyadaki yerinin bir yansıması olarak görüyorum ve Türk satrancında yeni başarıların habercisi olarak değerlendiriyorum. Türk sporu adına, Türk satrancı adına, Türkiye adına onur duydum. Türk kadınları, satranç başta olmak üzere hayatın her alanında, büyük bir başarıyla, cesaretle, öz güvenle daha yaşanabilir bir dünya için, aydınlık yarınlar için mücadelesine devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Nilüfer ve Handenur’un aldığı ödüllere de değinen Tulay, “Yönetim kurulu üyemiz ve Türkiye’nin önemli kadın satranççılarından Nilüfer Çınar Çorlulu ile gerçekten ödülünün hakkını veren tüm engelleri cesurca ve başarıyla aşan sporcumuz Handenur Şahin’in ödülleri de mutluluğumuzu artırdı. Ödül programından 3 ödülle dönüyoruz. Türk satrancının değerli iki ismini de yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER