Sanayide Kadın Eli Projesi Sakarya’da

Sanayide kadın istihdamını artırmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulunun hayata geçirdiği “Sanayide Kadın Eli Projesi”, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.  

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen ile Kurul Üyesi Fatma Aydoğdu, Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük ile Proje ortağı TEZMAKSAN Akademi Temsilcisi Yalçın Paslı’nın da katılımıyla projenin tanıtımı gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin birçok ilinde çalışmaları başlayan proje, SATSO’da gerçekleşen bu toplantının ardından Sakarya için de başlamış oldu. Proje kapsamında Sakarya’daki sanayide kadın istihdamı çalışmaları SATSO Kadın Girişimciler Kurulu’nun öncülüğünde yaygınlaştırılacak.  

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen konuyla ilgili, “81 ilden temsilciler ile bu konuyu görüştük. Girişimci kadınlarımızın yanında kadın istihdamını sektörlerde etkin hale getirmenin önemli bir görev olduğunu bilincindeyiz. Her ilden de olumlu dönüşler aldık. Projeyi tanıttığımız ve uygulamaya başladığımız illerde ciddi kadın istihdamları oluşmaya başladı, büyük destek gördük. Kütahya, Düzce gibi illerimizde 2 bin üzerinde kadın istihdamı sağlandı. Her ilin kadın iş gücü ve üretim potansiyeli farklı işliyor ancak ilgi her şehirde aynı oluyor. Kadın istihdamı ve üretimi denince akla sadece gıda, el işi gelsin istemiyoruz. Sakarya’nın da bu anlamda potansiyele sahip olduğunu, projemizin bu SATSO öncülüğünde çok daha verimli işleyeceğini, sanayide kadın istihdamına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.  

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ise, “Ülkemizde en çok üreten, ihracat yapan, katma değer sağlayan, ar-ge yatırımlarında öne olan illerden biri de Sakarya’dır. Üretim bizler için gelişmedeki temel paroladır. Ancak nitelikli istihdam her zaman ihtiyaçtır. Kadın Girişimciler Kurulumuz öncülüğünde kadınlarımızın ekonomik hayatta çok daha fazla yer alması sürekli çalıştığımız ve gündemimizde olan bir konudur. Bu konuda kapsamlı projeler hazırlıyor ve var olanlara desteğimizi sürdürüyoruz. Büyük bir potansiyel barındıran ancak evlerinden çıkıp iş dünyasına adım atma cesareti bulamayan veya fırsatı bulamayan kadınlarımıza yönelik bu proje de oldukça önemlidir. Kurmaya hazırlandığımız model fabrika projesi ile de kadın ve erkek istihdamı için eğitimler vererek el becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Kalkınmak adına, fazladan 1 yeni istihdam sağlamak bile bizler için çok değerlidir.” diye konuştu.

 

#sanayidekadıneliprojesi #satso #tobbkadıngirişimcilerkurulu #sakaryailkadıngirişimcilerkurulu #kadıngirişimciler

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER