“Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” gelişim programı ilk mezunlarını verdi

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Professional Women’s Network (PWN) İstanbul tarafından UN SDSN ve Awen for Us desteği ile hayata geçirilen “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” gelişim programı ilk mezunlarını verdi. 23 katılımcı, 14 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Sağlık sektöründeki kadınların gelişimini desteklemek amacıyla Professional Women’s Network (PWN) İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin (BÜYEM), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN) Türkiye ve ‘Awen for Us’ desteği ile hayata geçirdiği “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” gelişim sertifika programının ilki tamamlandı. Programdan yararlanan 23 katılımcı 14 Mayıs Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Kız kardeşlik değişimi hızlandırıyor

PWN’in bağ kuran, harekete geçiren ve etki yaratan network çalışmalarını Türkiye’de başarıyla yürüttüklerini söyleyen PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun, projenin, sağlık sektöründe kadın yönetici oranındaki artışı hızlandıracağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Sağlık sektörü hem dünyada hem de ülkemizde diğer sektörlere göre toplumsal cinsiyet eşitliği açısından daha avantajlı konumda gözükse de rakamlar halen alınacak yol olduğunu gösteriyor. Sektördeki yüzde 17’lik kadın yönetici oranı bizi memnun etmiyor. Memnun olmadığımız bir konuda eleştiri getirmek yerine müthiş bir kız kardeşlik hikayesi yazdık. PWN Danışma Kurulu üyelerimiz Sevgili Güldem Berkman, Şeyda Atadan Memiş ve Yönetim Kurulu üyemiz Beril Koparal Ergün’ün fikir anneliğini yaptığı, Yönetim Kurulu Üyemiz Sevda Solak’ın destek verdiği; Boğaziçi Üniversitesi gibi köklü bir kurumun paydaşlığında UN SDSN Türkiye ve ‘Awen for Us’ desteğinde, 30’un üzerindeki sağlık sektörümüzün kıymetli genel müdürlerinden oluşan mentörlerimiz ile hayata geçirdiğimiz ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı’ ilk mezunlarını verdi ve hepimiz çok gururluyuz. Hız kesmeden yola devam edecek ve 1 Ekim’de ikinci sınıfımızı açmış olacağız. Sağlık sektörünün 23 kadın yönetici adayı da daima kız kardeşlik networkümüzün içinde yer alacaklar. Hepsini içtenlikle kutluyorum.”

Sürdürülebilirlik için eşitliğe ihtiyaç var

BÜYEM ve UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut törende yaptığı konuşmada, sürdürülebilirliğin tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olduğunu günümüz dünyasında sürdürülebilir başarının kadın ve erkeklerin eşitliğine dayalı bir yönetim anlayışı ile mümkün olduğunu vurguladı. Projenin Sektörel Danışma Kurulu Üyesi ve Program Mentörü olarak görev alan PWN Danışma Kurulu üyesi, Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “Tecrübelerim doğrultusunda anladım ki kadınlar olarak sonuç odaklı yaklaşımlarımız nedeniyle bazen stratejik hikâye anlatıcılığı ya da zaman azlığı nedeniyle network oluşturmak gibi bazı önemli noktalara yeterince vakit ve enerji ayıramıyoruz. Bu program ile arka planda bıraktığımız bu noktaları geliştirmeyi istedik. Bu amaca ulaşma yolundaki en büyük etken ise, üniversite, dernek ve sağlık sektöründeki önemli liderlerin yarattığı müthiş üçgen oldu! Deniz yıldızlarının hikayesini sanırım hepimiz biliyoruz. Kısaca, ‘onun için çok şey fark etti’. Bu programa katılan ilk 23 mezunumuz için umarım çok şey fark etti ve edecek!” ifadelerini kullandı.

Örnek bir iş birliği gerçekleşti

Sertifika töreninin MoC’sini üstlenen Awen for Us’ın kurucusu ve BÜYEM’in Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Danışmanı Dr. Aylin Löle, “Veriler küresel sağlığın kadınlar tarafından sağlanırken, erkekler tarafından yönetildiğini bir kez daha ortaya koyarken, Türkiye’de de durum ne yazık ki çok farklı değil. Tıpkı Maya Angelou’nun dediği gibi şikâyet etmek yerine, beğenilmeyen bu durumu değiştirmek üzere hep birlikte yola çıkıldı. Her biri itinayla oluşturulmuş akademik ve sektörel modüllerden oluşan program, sektörü birleştiren örnek bir iş birliğine de sahne oldu. Sağlık sektöründeki hali hazırdaki liderleri, yönetim konusundaki birikimleriyle bu programa gönülden destek verdi” diye konuştu.

Yeni sınıf 1 Ekim’de açılıyor

Sağlık sektörünün desteği ve programın başarısı sayesinde büyük ilgi gören “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı’nın ikinci sınıfı 1 Ekim 2022 tarihinde başlayacak. Program hakkında daha fazla bilgi ve başvuru için BÜYEM web sitesi ziyaret edilebilir: http://buyem.boun.edu.tr / buyem@boun.edu.tr

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER