Sabancı Vakfı’ndan Denizcilikte Kadın İstihdamına Destek

 

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar’’ projesinin dijital portalı ve Fırsatlar Haritası erişime sunuldu. 

Fırsatlar Haritası, genç kadınların Türkiye’nin her yerinde iş, staj, eğitim ve girişim avantajlarına ulaşmalarını sağlayacak.

Projenin ismini taşıyan ve projeyle ilgili tüm bilgilere kolayca erişilebilen www.geleceginikurangenckadinlar.org’da; “Fırsatlar Haritası”, “Online Eğitim”, “Mentorluk”, “Hibe Programı” gibi bölümlerin yanı sıra NEET (Ne Eğitimde Ne İstihdamda) ile ilgili birçok makale ve istatistikler de yer alıyor.

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli adımlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET genç kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar bin 500’e yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan fırsatlara yer veriliyor.

NEET genç kadınlar, dijital portal üstündeki “Online Eğitim” modülü ile hak temelli eğitim videolarına ulaşabiliyor. Genç kadınlar, saha araştırmalarının tamamlanmasını takiben tasarlanacak eğitimlerden sonra gerçekleştirilecek kişisel gelişim odaklı “Mentorluk Programı” ile ilgili bilgilere de dijital portaldan ulaşılabiliyor. “Hibe Programı” ise Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri destekleyecek farklı projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlıyor. Proje kapsamında; Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Trabzon ve Van olmak üzere 11 ilde NEET genç kadınlarla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarına destek verilecek.

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Türkiye’de 18-29 yaş arasındaki ‘’Ne Eğitimde Ne İstihdamda’’ (NEET) yer alan tüm kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırma amacıyla Şubat 2022’de hayata geçirilmiştir. Proje, yüzde 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

‘’Genç Kadınları Eğitime Ve İş Hayatına, Ancak Kolektif Etkiyle Mümkün’’

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Ülkemiz, Avrupa’da en büyük NEET oranına sahip ülke durumunda. Bu büyük toplumsal soruna dikkat çekmek ve çözüm aramak adına hayata geçirdiğimiz Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri de dijital portal ve Fırsatlar Haritası. Fırsatlar Haritası sayesinde genç kadınlar, Türkiye’nin her yerinden eğitim, iş, staj, girişim desteği fırsatlarına bu harita ile ulaşabilecek. Her zaman vurguladığımız gibi bu tip küresel meselelerde kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademi iş birliği içinde çalışmalıdır. Fırsatlar Haritası’nda ne kadar çok kurumun istihdam ve eğitim fırsatı yer alırsa genç NEET kadınlar için hep birlikte bir adım atmış oluruz. Bu vesileyle, özel sektördeki tüm değerli kurum ve kuruluşları Fırsatlar Haritası’nda yerlerini almak üzere davet ediyorum. Çünkü biliyoruz ki; genç kadınları eğitime ve iş hayatına, dolayısıyla da topluma kazandırmak ancak kolektif etkiyle mümkün” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER