Rus Kadın Doğum Uzmanı Anna Bardachova Deprem Bölgesinde

Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ülkesini terk ederek Türkiye’ye yerleşen Rus Kadın Doğum Uzmanı Anna Bardachova, Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremzede kadınlara gönüllü olarak sağlık hizmeti sunuyor. 

Türkiye’ye geldikten sonra kızıyla birlikte Antalya’da yaşamaya başlayan Bardachova, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından depremzedelere sağlık hizmeti sunmak için gönüllü oldu.

Depremi öğrenir öğrenmez İskenderun’da gönüllü doktorların hizmet verdiği sahra hastanesiyle iletişime geçen Bardachova, burada görev alarak, deprem mağduru kadınları muayene etmeye başladı.

Hamile Kadınlarla Özel Olarak İlgileniyor

Hamile kadınlarla özel olarak ilgilenen Bardachova, diğer sağlık problemi olan insanların da yardımına koşuyor. Bardachova, Ekim ayında Türkiye’ye yerleştiğini, depremin ardından da bölgeye gelmek istediğini söyledi.

Bardachova, Antakya’da bir gün kaldıktan sonra İskenderun’a geldiğini anlatarak, “Türkiye beni ülkesine aldı, onlara sığındım. Ben de insanlara yardım etmek istedim. Bu yardım duygusuyla bölgeye gelmek istedim. 10 günlüğüne geldim ancak ihtiyaç olursa burada daha fazla kalabilirim. Ben Rusya’da çalışıyordum. Burada çalışma denkliğim olmadığı için çalışamadım. Ancak bu sorunu çözmek istiyorum.” diye konuştu.

Bardachova, hamile kadınların stresli ortamlarda daha çok sorun yaşadığını ifade ederek, kadınların çok daha fazla doktora ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Kadınların deprem nedeniyle doktorlarını, hastanelerini kaybettiğini öğrendiklerini belirten Bardachova, kadınların sunulan bu sağlık hizmetinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Anna Bardachova, “Bir kadın bugün ilk defa çocuğunun kalp sesini duydu. Bu bizim için de çok mutluluk verici.” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER