Reklamlardaki Kadın Ana Karakter Sayısı Artıyor

 

Effie Awards Türkiye, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi 4. Faz Araştırma Raporunu paylaştı.

Daha eşitlikçi, çoğulcu ve kapsayıcı bir reklam endüstrisi yaratılması için Türkiye’de 2018’den bu yana yürütülen Effie Awards Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması’nın dördüncü faz araştırma raporu paylaşıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Gül Şener ve Dr. Eda Öztürk tarafından hazırlanan 2021 raporunda 111’i Effie ödüllü, 185’i Effie finalisti olmak üzere toplam 296 televizyon reklamı incelendi. Raporun sonuçları şöyle:

2018 yılında açıklanan 10 senelik trend ortalamasında yüzde 35 olan kadın ana karakter oranı 2021 itibarıyla yüzde 53’e yükseldi.

Banka ve finans reklamlarında 2019 yılında yüzde 27 olan kadın ana karakter oranı geçtiğimiz yıl yüzde 54 oldu.

Ev temizlik ve bakım kategorisindeki reklamlarda erkek ana karakter oranı 2019’da yüzde 8’di. Geleneksel olarak kadınlarla özdeşleştirilen bu kategorilerde erkek ana karakter oranı geçtiğimiz yıl yüzde 50’ye yükseldi.

Önceki yıl televizyon reklamlarında kadın ana karakterlerin çalışan rolünde gösterilme oranı yüzde 24 iken, 2021’de bu oran yüzde 33’e yükseldi.

Kariyer, kadınların görünürlüğünü en çok artıran cinsiyet rolü oldu ve yüzde 9’dan yüzde 20’ye yükseldi.

Evi çekip çeviren rolündeki erkeklerin oranı 2020’ye göre üç kat yükseldi ve yüzde 4’ten yüzde 13’e çıktı.

Erkeklerin dış ses hâkimiyetinin devam ettiği görülüyor. Zira her dört Effie televizyon reklamının sadece birinde dış ses kadınlara ait.

#effieawardstürkiye #reklamdaanakadınkarakter

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER