PR ve itibar

“Halkla İlişkiler (PR-Public Relations), itibarla ilgilidir; yaptıklarınızın, söylediklerinizin ve başkalarının sizin hakkınızda söylediklerinin sonucudur. Halkla İlişkiler; anlayış ve destek kazanmak, düşünce ve davranışları etkilemek amacıyla itibarı gözeten disiplindir. Bir kuruluş ve onun halkı (hedef kitlesi, paydaşı) arasında iyi niyet ve karşılıklı anlayış oluşturmak ve sürdürmek için yapılan planlı ve sürekli çabadır” diyor The UK’s Chartered Institute of Public Relations. 

Peki itibarlı bir algı nasıl inşa edilir?

‘İtibar Yönetimi: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkilerin Geleceği’ kitabının yazarı Tony Langham, kitabın ön sözünde şöyle bir cümle kullanmış: “Harika bir şirket olarak görülmenin tek yolu harika bir şirket olmaktır. Güvenilir olmanın tek yolu güvenilir olmaktır.”

Langham kitabında itibar yönetiminin halkla ilişkiler ve kurumsal iletişimin gelecekteki enkarnasyonu olduğunu savunuyor ve şöyle devam ediyor: “İyi bir itibar, işte ve özel yaşamda başarı için hayati önem taşır. En iyi itibara sahip kuruluşlar, daha yüksek kaliteli personel istihdam etmekten daha küçük pazarlama bütçeleriyle başarılı olmaya kadar sayısız yolla rakiplerinden daha iyi performans gösteriyor. Elbette uzun vadede itibar sadece gerçeklere ve davranışlara dayalı olabilir. Ama kısa vadede etrafımızda adaletsizlikler olduğuna tanık olabiliriz. Küçümsenen büyük şirketler ya da haksız avantaj sağlayan kuruluşlar ve insanlar olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni, bazılarının itibarı diğerlerinden daha iyi yönetmesidir.”. 

Bu açıklama bana, bazı toplantılarda, bizim ısrarla önceliklendirmeye çalıştığımız kurumsal itibar konusunun, görünürlük ve medya yansımalarıyla ilgili beklentiler yüzünden, hep en sona atılma çabalarını düşündürdü. Harika şirketlerle çalıştığımızda olmayan bir şey bu ve bu yüzden Langham çok haklı: “Harika bir şirket olarak görülmenin tek yolu harika bir şirket olmaktır.” Çünkü halkla ilişkiler işten, işin büyük resminden ayrı bir yerde değildir. Aksine tam içindedir, kalbindedir ya da beynindedir. Tüm çabalarıyla oradaki harika olanı, hedef kitlenizin ya da paydaşlarınızın da görmesini sağlar.

Uzun yol arkadaşlığı

“Halkla ilişkiler ve stratejik iletişim danışmanlığı çok boyutlu ve uzun soluklu bir süreçtir” cümlesini sık sık kullanırız. Genellikle şirketler, halkla ilişkiler ajanslarına satışlarını artırmak için gelmeyeceklerini bilirler. Yapılandırmaya çalıştığımız şey, satış artırıcı çalışmalara -reklam, kampanya vs.- ek olarak kurumu, marka veya markalarını doğru noktada konumlandırmak, tutarlı ve sürekli çalışmalarla saygınlık ve itibar inşa etmektir. Yüksek itibarın sonsuz bir yolculuk olduğunun da altını çizmek isterim. Yani, “En yüksekteyiz, artık dahası yok” diyemezsiniz, diyemeyiz. Tarih, tepe noktasında iken alaşağı olan şirket ve marka örnekleriyle doludur. 

Bu stratejik planın omurgası itibardır. Tüm hedefimiz de o omurgayı daima dik, sağlıklı ve atacağınız tüm adımları layığıyla taşır hale getirmektir. Kendi omurganızı düşünün; çok yük kaldırdığınızda, hatalı bir hareket yaptığınızda, hiç kımıldamadan bir masanın başında oturduğunuzda ve faydalı egzersizlerle desteklemediğinizde zedelenir. Hayat kalitenizi etkiler.

 

Çevrimin içinden geçenlere dikkat!

Teknolojinin ve iletişim kanallarının çoğalmasıyla markalar hedef kitleleriyle, müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurmaya başladılar. Bu çevrim içi yakınlık, üzerinde dikkatle çalışılması gereken diğer bir konu. Herkesin herkese bir tık uzaklıkta olmasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Kurguladığınız çok boyutlu ve bütünleşik iletişim faaliyetlerinin tamamı birbirini destekler nitelikte olmalı. Haklısınız, artık bir duyuru yapmak, popüler dijital mecraları kullanarak müşterilerinizle canlı canlı iletişim kurmak, ağınızı genişletmek çok mümkün. Fakat stratejiden yoksun bir iletişim, sonsuz iletişim mecrası içinde, kulaktan kulağa iletilen mesajların giderek kalitesinin düşmesi riskiyle karşı karşıya. 

PR ve itibarda dijital dönüşüm

Birlikte yolculuk yaptığımız ve sağlam iletişim stratejileri olan ‘harika şirketler’ itibarlarını online veya geleneksel diye ikiye ayırmıyorlar. 

Peki ne yapıyorlar?

  • İtibara giden yolculuktaki online ve geleneksel tüm iletişim faaliyetlerini bütünleşik bir bakış açısıyla yönetiyorlar.
  • Reklam ve kampanyalarla verdikleri kısa ve satış amaçlı mesajları, yarattıkları anlam ve değerle ilişkilendiren itibar odaklı halkla ilişkiler faaliyetleri yapıyorlar.
  • Sosyal medya içeriklerinin de sosyal medya üzerinden yürüttükleri tüm etkileşimlerin de itibara hizmet eder nitelik taşımasına önem veriyorlar.
  • Dijital dönüşümü destekliyor, içinde yer alıyor, fakat geleneksel olarak nitelendirilen yüz yüze faaliyetler konusunda da hareketliliklerini koruyorlar.
  • Kriz anında ise tüm bu senkronize, sağlam örülmüş ve sürdürülebilir yapının avantajını yaşıyorlar. 

Anlam, değer ve itibar

Ve evet, “Harika bir şirket olarak görülmenin tek yolu harika bir şirket olmaktır.” 

Her adımınızı atarken yaratacağınız çevre etkisini uzun uzun analiz etmek, uzmanlarla çalışmak, çok ses getirmeye değil iz bırakmaya odaklanmaktır. İz bırakmaya odaklanarak yaptığınız tüm yenilikçi çalışmalar anlam ve değer üretir, doğru stratejilerle birlikte ses de getirir.

Şimdi sizin için harika olan şirketlere bu bakış açısıyla bir kez daha bakın. Sağlam bir omurga, karakterli ve güven veren bir ses -iletişim- tonu, anlam ve değer yaratan çalışmalar göreceksiniz. İşte itibar tam olarak bu.

SEVDA SOLAK
Latest posts by SEVDA SOLAK (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER