Polonya’da Kürtaj Yargılaması

Polonya mahkemesi, hamile bir kadına kürtaj hapı veren bir kadına ceza verdi. 

Polonya’daki insan hakları grupları, Polonyalı bir aktivistin, ülkenin aşırı katı kürtaj yasaları uyarınca tarihi bir davada hamile bir kadına kürtaj hapı sağladığı için mahkûm edilmesini kınadı.

Davanın yargıcı, Salı günü Varşova’da görülen mahkemede, Justyna Wydrzyńska’yı uyuşturucu sağlayarak kürtaja yardım etmekten suçlu buldu ve sekiz ay boyunca ayda 30 saat toplum hizmetine mahkum etti.

Dava, Avrupa’daki en kısıtlayıcı kürtaj yasalarından bazılarına sahip olan Polonya’da görüldü. İnsan hakları gözlemcileri, kürtaj hapı temin eden kadına verilen cezanın, baskıları artıracağı yönünde emsal teşkil edebileceğini düşünüyor. Hamile bir kadına kürtaj hapı temin eden Wydrzyńska, ülkedeki kürtaj damgalamasına karşı kampanyalar yürüten Polonyalı aktivist grup Abortion Dream Team’in kurucu ortaklarından biridir.

Kürtaj Hapını Taciz Kurbanı Bir Kadın İçin Temin Etmiş

Abortion Dream Team, web sitesinde yayınladığı bir gönderide, Wydrzyńska’nın hapları, 3 yaşındaki oğluyla Almanya’ya seyahat etmesi halinde onları kaçırmakla tehdit eden “tacizci bir adamla” evli olan Ania adlı bir kadına verdiğini açıkladı. Ania’nın kocası onu polise ihbar etti ve polis de haplara el koydu.

Wydrzyńska mahkemede “hiçbir kadının bu zor durumlarda yalnız kalmasını asla istemeyeceğini” söyledi ve hamile kadına yardım etme kararından “utanmadığını” da sözlerine ekledi. Wydrzynska, “Hiç suçlu hissetmiyorum. Orada öylece oturdum ve beni hiç ilgilendirmiyormuş gibi dinledim. Kararı kabul etmiyorum” dedi.

Yakın Zamanda Avrupa’da Kürtaj Davasından Hüküm Giyen İlk Kadın Oldu!

Küresel insan hakları avukatları ve vekilleri örgütü olan Center for Reproductive Rights’a (CRR) DAVAYI “yakın tarihte Avrupa’da bir insan hakları savunucusunun kürtaja erişime yardım etmekten yargılandığı ve hüküm giydiği ilk vaka” olarak tanımladı.

CRR’nin kıdemli hukuk danışmanı Keina Yoshida Salı günü yaptığı açıklamada, Wydrzyńska’nın mahkumiyetini “derinden endişe verici” olarak nitelendirdi. Polonya, geçtiğimiz yıllarda kürtajı yasaklayan yasanın hayata geçmesiyle çok sayıda eyleme sahne olmuştu.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER