Özlem Türeci Ve Uğur Şahin Çiftine İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü

BioNTech’in kurucuları, COVID-19 aşısını geliştiren Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün sahibi oldu.

Her yıl sırasıyla sağlık, eğitim ve kültür alanlarında üstün başarıları takdir ve teşvik edilen ‘Vehbi Koç Ödülü’ kapsamında bu yıl yeni bir ödül kategorisi olarak İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü ilk kazananlarına ulaştı.

Koç Üniversitesi’nde düzenlenen törende Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin ödüllerini, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un elinden aldı. Koç Holding Şeref Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ise profesörlere Şeref Doktorası diplomalarını takdim etti.

‘Ödülün Birçok İnsana İlham Vermesini Ve Motivasyon Sağlamasını Umuyoruz’

Önemli bir ödüle layık görülmenin kendileri için büyük bir onur olduğunu vurgulayan Özlem Türeci, “Çünkü cesur bir karar almanın, bilinmeyen bir yolu seçmenin, kararlılık ve azim ile ilerlemenin yanı sıra insanlık için fark yaratmanın ve insanlığa katkı sağlamanın takdir edilmesi için süper kahraman olmanıza gerek yok. İnsanlığa hizmet etmeyi ödüllendiren bu özel ödüle layık görülmekten dolayı çok mutluyuz. Vehbi Koç Vakfını, bu ödülü başlatmada gösterdiği kararlılığı için takdir ediyor, ödülün birçok insana ilham vermesini ve motivasyon sağlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.  

Prof. Dr. Uğur Şahin ise kendilerinin ödülü layık görüldüklerini öğrendiğinde çok mutlu olduklarını belirterek, “En başta tek bir kişiyi kurtarmayla başladık. Bireyselleştirilmiş tıp ile insanlığı kurtarmayı başardık. Tek bir insanı kurtarabilirseniz, insanlığı da kurtarabilirsiniz. Ben de buna benzer bir alıntıyı paylaşmak istiyorum: Bir kişiyi eğitebilirseniz, insanlığı da eğitebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER