Otonom Sürüşe Kadınlar Daha Hazır

Yıllardır dillere pelesenk olan ‘’Kadınlar mı daha iyi sürücü yoksa erkekler mi?’’ sorusu yeniden gündeme geldi. Konu hakkında yapılan yeni bir araştırma, otonom araçlarda kadınların şoförlük reflekslerinin erkeklere kıyasla daha iyi olduğunu gösteriyor.

Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacı bilim insanları, kadınların otomatik arabalarda erkeklere göre daha hızlı tepki verdiğini ve daha istikrarlı bir devralma kontrolü sergilediğini ortaya koyuyor.

Bilim İnsanları araştırma için yapılan bir test sürüşü esnasında 33 kadın ve 43 erkek olmak üzere toplam 76 sürücüye 3. seviye otonom araçlar (L3 AV) kullandırıldı. Bu araçlar, bilgisayar arabaya pilotluk yaparken sürücülerin sürüşten tamamen kopmasını ve diğer faaliyetleri gerçekleştirmesini sağlıyor. Bilim insanları, test sırasında sürücülerden farklı hava koşullarında kontrolü L3 AV’lerden devralmalarını istemiş ve daha sonra devralmanın zamanlamasını ve kalitesini ölçmüşler.

Araştırma sonucuna göre ’’Kadınlar, erkeklere kıyasla daha az fevri davranmışı ve kontrolü daha hızlı devralmışlar’’.

Newcastle Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Dr. Shuo Li “Araştırmamız, gelecekteki hareketlilik bağlamında eşitsizlikle mücadelenin önemini güçlendiriyor. Kullanıcı dostu otomatikleştirilmiş araçlar için üreticilerin ve tasarımcıların, farklı demografik grupların ihtiyaçlarını, gereksinimlerini, performansını ve tercihlerini tam olarak dikkate alan kapsayıcı uygulamaları benimsemeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER