Osmaniye Nevşehir Ve Giresun’un İlk Kadın Milletvekilleri 

CHP 1. Sıra Milletvekili adayı Eczacı- Sosyolog Elvan Işık Gezmiş ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim sonuçlarına göre Giresun ve Nevşehir’den seçilen ilk kadın vekiller oldu. 

Giresun’dan Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Tarihinde ilk kez kadın milletvekili çıkaran Giresun’da CHP’den 1. Sıra Milletvekili adayı Elvan Işık Gezmiş, yüzde 20 oy alarak milletvekili seçildi.  Eczacı ve aynı zamanda Sosyolog olan Gezmiş Giresun’un ilk kadın Milletvekili olma unvanını kazandı.

 

Gezmiş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Seçim asıl şimdi başlıyor. Değerli hemşehrilerim. Teşekkür ediyorum. Giresun olarak bir tarih yazdınız. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kadın vekil çıkaramamış olan Giresunumuz’a ilk kadın vekilini kazandırdınız. Bu benim için büyük bir onur. Bu gurur ve sorumluluğu ömrüm boyunca taşıyacağım. Ama nihai hedefimize henüz ulaşamadık. Önümüzde hepinizin bildiği gibi siyasi tarihimizde ilk defa tecrübe edeceğimiz bir cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi var. 28 Mayıs’ta yapılacak bu kritik seçime bugünden itibaren konsantre olmalıyız ve her anımızı çok iyi değerlendirerek Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanımız yapmalıyız. Bu süreçte herkese ama herkese ihtiyacımız var. Birleşe birleşe kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Nevşehir’den de Bir İlk 

14 Mayıs tarihinde yapılan seçim sonuçlarına göre 28. dönem Nevşehir Milletvekilliğinde 1. Sıradan aday olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, 41 bin 121 oyla Milletvekili seçildi.  Kılıç, böylelikle Nevşehir siyasi tarihinde mecliste Nevşehir’den seçilen ilk kadın milletvekili olma unvanını da kazanmış oldu.

Nevşehir MHP İl Binası önünde konuşma yapan Kılıç, “Çok çalıştık, hiç durmadık. İnşallah bundan sonra da milletvekili sayısını ikiye, üçe çıkaracağız. Belediye başkanlarımızın sayısını artıracağız. Her zaman halkımızın derdiyle dertleneceğiz. Nevşehir’in ve Nevşehirlinin sorunlarını tek tek halledeceğiz. Sözümüz söz” dedi.

Osmaniye Aynı Anda 2 Kadın Vekil Çıkardı

Osmaniye de tarihinde ilk defa TBMM’ye kadın milletvekili gönderen iller arasında. 8. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’de Derya Yanık, CHP’de Asu Kaya Gedik ve İYİ Parti’de Elif Loğoğlu birinci sırada aday gösterildi. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre yüzde 33 alan AK Parti adayı Yanık ve yüzde 17.30’luk oy oranıyla CHP’li Kaya, Osmaniye tarihindeki ilk kadın milletvekilleri oldular.

31 İlden Kadın Milletvekili Çıkmadı

Osmaniye, Giresun ve Nevşehir tarihlerinde bir ilki gerçekleştirerek ilk kadın milletvekillerini çıkarırken, 31 ilden hiç kadın vekil çıkmadı.

Kadın vekil çıkarmayan 31 il şöyle:

Adıyaman

Aksaray

Amasya

Ardahan

Artvin

Bayburt

Bilecik

Bingöl

Bolu

Burdur

Çanakkale

Çorum

Elazığ

Erzincan

Gümüşhane

Iğdır

Karabük

Karaman

Kilis

Kırıkkale

Kırklareli

Kırşehir

Kütahya

Niğde

Ordu

Rize

Sinop

Tokat

Uşak

Yozgat

Zonguldak

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER